Reklama
Reklama
Jak zrobić lepsze zdjęcia – podstawy

Pewnie kilka razy już spotkaliście się z sytuacją, że chcieliście utrwalić jakieś wydarzenie robicie zdjęcia siadacie do komputera i… kurczę coś nie tak… nie ostre, poruszone itp…
Ok nie dam wam złotej zasady zrobienia dobrego zdjęcia, bo taka zasada nie istnieje. Postaram się wam dać kilka rad które mogą wpłynąć na poprawę jakości waszych zdjęć, jednak też nie zagwarantują że każde zdjęcie będzie bardzo dobre.
Przede wszystkim warto zapoznać się z instrukcją aparatu, przecież nie bez powodu producent dostarczył aż tak grubą książeczkę. Na pewno oprócz podstawowych informacji typu jak zgrać zdjęcia włożyć baterie znajdziecie tam szereg porad jak ustawić aparat oraz do czego służą poszczególne opcje oraz jak ich używać. Nie możemy też popadać tylko w teorię, ok jest ważna ale przede wszystkim kupiony został aparat z myslą by rejestrować dane zdarzenia, to uczmy się robiąc zdjęcia.

Warto było by zastosować kila zasad które są ważne dla osób robiących zdjęcia, więc podam je poniżej.
– stosuj punktowy autofocus ( ostrzenie ) wtedy dokładnie wiesz co będzie ostre na zdjęciu
– Światło, korzystaj z miejsc oświetlonych, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie zrobić fajne zdjęcie nie używając dużych czułości, które wpływają na ziarnistość zdjęć
– Staraj się nie ustawiać ludzi i przedmiotów w ostrym świetle, nawet czasem warto wstawić je w lekki cień by nie zrobić tzw przepaleń na zdjęciu ( białe plamy ),  używaj modyfikatorów światła.

– Korzystaj świadomie z ustawień:
a) ISO – Czułość matrycy, im niższy parametr tym mniej tym ciemniej ale bez szumu, pikseli. Im wyższe parametry tym szum na zdjęciu będzie bardziej widoczny.
b) Czas – Im dłuższy czas naświetlania tym więcej światła rejestruje się na zdjęciu, jednak łatwiej zrobić poruszone zdjęcie. Czas krótszy powoduje zamrożenie ruchu ale również krócej rejestruje światło.
C) Przysłona, można to porównać do ludzkiej źrenicy w oku, im ciemniej tym jej powierzchnia przyjmująca światło powinna się zwiększać. Jednak oprócz ilości przyjmującej światło ma duży wpływ na głębie ostrości, czyli rozmycie tła. Im mniejsza jest wartość przymknięcia przysłony (f) tym większa jest powierzchnia światłoczuła, a głębia ostrości jest mniejsza czyli uzyskujemy bardziej rozmyte tło i mniejsze pole ostrości.

Te trzy parametry tworzą nam Trójkąt ekspozycji tzw ev (ekspozycja)  które wpływa na jasność zdjęcia. Oczywiście im bliżej ev-0 tym teoretycznie bliżej prawidłowo naświetlonego zdjęcia. Oczywiście czasem warto zmienić te ustawienie jeśli pierwszy plan mamy za jasny bądź za ciemny.

Warto pamiętać że przy pełnych ustawieniach Manualnych to my musimy ustawić wszystkie parametry czyli Dobrać odpowiedni czas przysłonę oraz ISO, musimy pamiętać że Zbyt długi czas potrafi wpłynąć pozytywnie na ilość światła jakie dostaniemy ale zwiększy ryzyko poruszenia zdjęcia, natomiast zwiększanie bezgraniczne czułości spowoduje większą ziarnistość na zdjęciu. Ważnym Parametrem jest też głębia ostrości ( F), gdyż to ona odpowiada za to co będzie ostre na zdjęciu. Ustawiamy więc większą wartość F jeśli ma być więcej elementów ostrych, ale też wtedy musimy zadbać o odpowiednie zwiększenie czasu lub czułości matrycy (ISO ).

Jeśli nie chcemy używać trybu pełni manualnego możemy to robić używając trybu preselekcji czasu, czy też przysłony.  Wtedy ustawiając jeden z parametrów drugi dobierany jest automatycznie.

Jeśli masz możliwość używaj trybu RAW, gdyż wtedy możesz zapanować w pełni nad barwami, jednak wtedy każde zdjęcie zajmuje dużo więcej, oraz  musisz wywołać cyfrowo te zdjęcia.

 

Zdjęcia użyte w tym artykule zostały wykonane we Wrocławiu: Narodowe Forum Muzyki – Mod: Paulina

Marek Czwartyński

Od wieków ludzie starają się zapamiętać najważniejsze chwile wydarzenia oraz emocje, jedni próbowali uwiecznić to tworząc malunki, inni spisując, inni uwieczniając najważniejsze momenty zdjęciami. Ja zaliczam się do tych co piszą historię zdjęciami... na moich zdjęciach staram się ukazać emocje które znajdziemy w każdym typie fotografii zaczynając od sesji portretowych przechodząc przez koncerty, imprezy, reportaże, street a kończąc na fotografii okolicznościowej.

www: http://www.czwartynski.pl

e-mail: marek@czwartynski.pl

Reklama
Reklama