Reklama
Reklama

71940_157796370926972_8228427_nRóżne są szkoły na ten temat. Jedni zalecają kąpiele (zwłaszcza u psów z długim włosem) twierdząc, że powinny się odbywać co najmniej raz w tygodniu. Ja zalecam, aby kąpiele odbywały się jak najrzadziej. Skóra psa pokryta jest naturalną warstwą ochronną łoju, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, nadmiernym wysychaniem, stanowi barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych oraz odpowiednie środowisko dla drobnoustrojów pożytecznych “saprofitycznych”, które na zdrowej skórze normalnie występują. Łój wydzielany przez gruczoły łojowe jest substancją tłuszczową, która pokrywa całą skórę i włos. Wszystko jest w porządku, gdy ilość łoju jest proporcjonalna do potrzeb.

Gdy kąpiemy psa zbyt często, wówczas zmywamy tę naturalną ochronę. Skóra zaczyna się bronić wytwarzając dużą ilość łoju, aby jak najszybciej pokryć nim całą powierzchnię ciała. Zbyt dużo łoju na skórze i włosach powoduje,że pies jest tłusty w dotyku.

Jak wspomniałem wcześniej, łój jest substancją tłuszczową, toteż w kontakcie z powietrzem zaczyna jełczeć tak jak np. masło. Skóra psa wówczas nieprzyjemnie pachnie. Właściciel oczywiście nie jest z tego powodu zadowolony i ponownie psa kąpie.

Mamy tutaj do czynienia z tak zwanym błędnym kołem. Stan taki nie jest dobry dla zwierzęcia i powinniśmy to błędne koło przerwać. Nasze działania powinny polegać na częstym szczotkowaniu psa na sucho. Szczotkowanie powoduje masaż skóry oraz oczyszczenie z nadmiaru łoju, kurzu i brudu. Częste szczotkowanie sprzyja zdrowotności skóry i jest jak najbardziej zalecane. Gdy jednak musimy wykąpać psa, stosujmy specjalne produkty przeznaczone dla psów. Pamiętajmy, że skóra psa ma inne pH niż skóra człowieka.

Odczyn skóry człowieka jest kwaśny, skóry psa obojętny, dlatego nawet najdelikatniejszy szampon dla ludzi, spowodować może podrażnienie skóry psa. Osobiście zalecam, aby psy kąpać jak najrzadziej. Jeżeli już musimy psa wykąpać wówczas zastosujmy odpowiedni szampon. Z kolei jeśli latem chcemy ochłodzić psa, to pamiętajmy, aby woda nie była zbyt zimna. Polewanie psa zimną wodą z węża ogrodowego może powodować nadmierne wychłodzenie i przeziębienie.

Niektóre rasy psów, jak Labradory, Golden Retrievery wprost uwielbiają wodę, ale to u nich najczęściej po kąpielach w zimnych zbiornikach dochodzi do stanu zapalnego nerwów zawiadujących pracą ogona i może pojawić się zjawisko niedowładu ogona (tak zwany zimny ogon). Objawia się luźnym zwisaniem ogona bez możliwości poruszania nim (tak zwany barani ogon). Dlatego jak zawsze zalecam umiar.

Jeżeli chodzi o koty, są to zwierzęta, które raczej stronią od wody i nie powinniśmy ich kąpać. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy kot wybrudzi się w jakiejś substancji, wówczas sporadycznie można kota poddać kąpieli. Dla kotów przewidziane są również specjalne szampony. Są wyjątkowe koty, które lubią wodę, tym możemy zapewnić taką możliwość pamiętając, aby woda nie była zbyt zimna, ani zbyt gorąca.

Artur Różycki

Artur Różycki

Lekarz weterynarii

www: http://www.podajlape.az.pl/

e-mail: rozowywet@o2.pl

Reklama
Reklama