Reklama
Reklama

wetwrynarz

Powikłania po ugryzieniu kleszcza mogą być w postaci miejscowego odczyny zapalnego w postaci zgrubienia okolicy wkłucia z zaczerwienieniem. Jeżeli kleszcz był zdrowy, tzn. nie miał w sobie patogenów – temat kończy się na miejscowym odczynie. Niestety coraz częściej zdarza się, że kleszcze przenoszą wiele chorób. Gdy zauważymy że odczyn miejscowy się powiększa, gdy zwierzę wykazuje inne objawy, takie jak posmutnienie, brak apetytu, gdy ma problemy z poruszaniem lub gdy zmienia się kolor jego moczu z żółtego na ciemny, brązowy wówczas koniecznie należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Wczesne wykrycie choroby daje większą szansę na wyleczenie.

Czy można samemu wyrywać kleszcze czy trzeba udać się do weterynarza?

Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który bezpiecznie usunie kleszcza. Bezpiecznie dla zwierzęcia i dla siebie. Nieumiejętne usuwanie kleszcza może spowodować urwanie aparatu gębowego kleszcza, który pozostanie w skórze zwierzęcia i może spowodować powikłania. Wyciąganie kleszcza gołą ręką może doprowadzić do zakażenia człowieka. Dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do swojego lekarza weterynarii.

Jakie środki są najlepsze przeciw kleszczom i pchłom?

O ile z problemem z pchłami można sobie w łatwy sposób poradzić stosując rozwiązania systemowe, czyli regularne stosowanie sprawdzonych, długo działających preparatów przeciwko pchłom bezpośrednio na skórę zwierząt lub stosowanie skutecznych obroży przeciwpchelnych.

Gdy inwazja pcheł jest silna, należy też pozbyć się ich z otoczenia poprzez zastosowanie preparatu do oprysku pomieszczeń. Zapobieganie inwazji poprzez ograniczenie kontaktu z innymi zwierzakami, których właściciele nie dbają o nie. Najczęściej środki stosowane na pchły działają również przeciwko kleszczom. Niestety, w ostatnich latach obserwujemy słabsze działanie tych środków przeciwkleszczowych.

Jaka jest różnica między obrożą przeciw kleszczom a kropelkami?

Preparaty w kropelkach działają miejscowo na powierzchni skóry i powodują śmierć pchły lub kleszcza po wkłuciu się w skórę .
Zwykle preparaty te działają do 2 -3 miesięcy przeciwko pchłom i niestety miesiąc przeciwko kleszczom.
Na rynku jest tych preparatów wiele,niestety ich skuteczność jest różna.
Są one wygodne w stosowaniu .

Obroże przeciwpchelne dobrych marek działają do 6-7 miesięcy i są skuteczne .
Ich cena jest wyższa niż preparaty w kropelkach ,ale działają dłużej
Często obroże mają dosyć nieprzyjemny zapach ,u psów z długą sierścią mogą powodować wycieranie się sierści
Obrożę zwierzę może zgubić na spacerze,może też być zerwana przez inne zwierzę..
Osobiście odradzam stosowanie obroży u kotów ,ponieważ na obroży koty mogą się powiesić ,często obroże gubią .Tanie obroże dla kotów są mało skuteczne.

 

Artur Różycki

Lekarz weterynarii

www: http://www.podajlape.az.pl/

e-mail: rozowywet@o2.pl

Reklama
Reklama