Reklama
Reklama

blog_3_600x150


Słoneczko świeci, ptaki śpiewają a kleszcze grasują.


 

W tym roku wyjątkowo wcześnie te małe pajęczaki zagościły w trawach i krzewach, stając się śmiertelnym zagrożeniem dla naszych pupili.

Każdego dnia do sklepu trafia kilku właścicieli psów i kotów, które już zdążyły przynieść tego niechcianego pasażera. Kleszcz najczęściej usadawia się w miejscach gdzie skóra jest delikatna lub blisko są naczynia krwionośne. Dla tego warto po każdym spacerze przejrzeć futro pupila, w szczególności sprawdzając głowę, szyję, przedpiersie i pachwiny. Jeśli znajdziemy kleszcza należy go za pomocą pensety delikatnie wykręcić obracając w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. Absolutnie nie wolno kleszcza niczym smarować, gdyż duszące się zwierze wyrzuci do krwioobiegu naszego psa czy kota ślinę bogatą w chorobotwórcze bakterie.

Do najczęściej występujących chorób od kleszczowych należy:

Borelioza – we wczesnym stadium objawia się wzrostem temperatury do 40,5 stopnia celcjusza brakiem łaknienia lub ogólnym osłabieniem trwającym 1-2 dni. Następnie choroba nawet przez wiele tygodni może nie dawać objawów. W kolejnym etapie rozwoju obserwuje się wędrująca kulawizny, puchline i bolesność stawów, zakłócenia pracy serca co może objawiać się obniżoną kondycją, szybkim męczeniem się, objawy neurologiczne spowodowane usadowieniem się krętków boreli w mózgu lub oponach mózgowych. Do najgroźniejszych powikłań należy kłębuszkowe zapalenie nerek a w jego następstwie niewydolność nerek.

Babeszjoza – chorobę wywołuje pierwotniak babesia canis, który wnika w czerwone krwinki psa i natychmiast zaczyna się namnażać. Okres inkubacji choroby trwa średnio około 7 dni, ale może być to okres od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Charakterystyczne objawy to: osłabienie, bladość spojówek i błon śluzowych, gorączka do 40,5 0 C, ciemny mocz. Powikłaniem jest uszkodzenie wątroby oraz nerek. Babeszjoza to choroba w której o życiu lub śmierci naszego pupila decyduje czas. Dla tego przy pojawieniu się pierwszych objawów natychmiast należy zgłosić się do lekarza weterynarii i wykonać kierunkowe badanie krwi.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania chorobom jest zapobieganie kleszczom.

Na rynku jest cała gama preparatów przeciw kleszczowych. Od obroży, przez spoty po pastylki. Niestety kleszcze mają zdolność do uodparniania się na popularne substancje czynne i tak w ubiegłym sezonie preparaty zawierające fipronil okazały się całkowicie nie skuteczne. Działały, ale trudno na 100% stwierdzić czy będą nadal działać wyroby firmy Bayer : advantix, kiltix, foresto. Na rynku są również dostępne tabletki bravecto z nową substancją czynną o nazwie fluralaner, preparat działa na kleszcze od 8 do 12 tygodni.

Moje psie przyjaciółki zabezpieczone, pomimo to w tym sezonie dodatkowo postawiłam na zioła. Jakoś w naturze zwierzęta żyją, choć nikt ich przed kleszczami nie zabezpiecza. Wychodząc z tego założenia, postanowiłam dodawać do karmy czystek kreteński. Jaki będzie efekt … sama jestem ciekawa.

Aleksandra Cisłak

Właścicielka sklepu zoologicznego Dog Angel we Wrocławiu, wieloletni hodowca Białych Owczarków Szwajcarskich, Mistrz Polski w posłuszeństwie sportowym psów. Przede wszystkim jednak opiekun dwóch psich Aniołów - Very i Viki.

www: http://dogangel.pl

e-mail: cislakola@gmail.com

Reklama
Reklama