Reklama
Reklama

“Życie to jest teatr, mówisz do mnie, opowiadasz
Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada
Życie to zabawa, życie to jest taka gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach
To jest gra!”

Jeśli ktoś kiedyś słyszał cokolwiek o baroku, uzna, że powyższa strofa dokładnie pokrywa się z ideologią tamtych czasów. Panie, panowie, zakładajcie suknie i garnitury, “Król wydaje wielki bal!”, tańczcie i bawcie się. Aby sprawdzić słuszność tej teorii, uczniowie naszego liceum wybrali się w czwartkowy wieczór na spektakl “Trzej muszkieterowie” wystawiany na deskach teatru muzycznego Capitol.

“Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam
Życie to nie tylko kolorowa maskarada
Życie tym piękniejsze i ważniejsze jest
Blednie przy nim wszystko, blednie przy nim sama śmierć”

Odsłonięcie kurtyny przenosi nas do XVIII-wiecznej Francji, gdzie jesteśmy świadkami opowieści mistrza krawieckiego Plancheta o minionych dziejach. Kraj przeżywa rozkwit. Sztuczne dobro ogółu skrywa jednak to, co naprawdę dzieje się w państwie: ciągła kłótnia dwóch najistotniejszych królewskich doradców: kardynała Richelieu oraz kapitana muszkieterów królewskich de Tréville, skrywana zdrada Anny Austriaczki i historia diamentowego naszyjnika oraz tajemnicza i ciągle knująca spiski postać Milady. Na głównym planie staje jednak trójka muszkieterów: Atos, Portos i Aramis oraz d’Artagnanie, odważny młodzieniec, który postanawia spełnić swoje marzenia o dołączeniu do królewskiej brygady. I tak oto żółtodziób wkracza w dorosłość, tym samym stawia czoła wyzwaniom trudniejszym od walki z wrogiem; zakochuje się, napotyka na swojej drodze przyjaciół oraz poznaje prawdziwe wartości: honor i lojalność.

Są sprawy ważniejsze

Krew ciągłych walk, pot niepewności i strachu oraz łzy miłości piętnują perłę baroku. W ten oto sposób licealiści przekonali się, że tamtejsze czasy to nie tylko huczne bale i przyjęcia, ale też codzienna walka jednostek z samym sobą i swoimi uczuciami, co dowodzi, że nawet najpiękniejszy kryształ, często zawiera głęboko skrywaną skazę.

 

Radosław Szymon, kl. IILO

tmcapitol-trzejmuszkieterowie-b1

Reklama
Reklama