Reklama
Reklama
Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama
Reklama

“Życie to jest teatr, mówisz do mnie, opowiadasz
Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada
Życie to zabawa, życie to jest taka gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach
To jest gra!”

Jeśli ktoś kiedyś słyszał cokolwiek o baroku, uzna, że powyższa strofa dokładnie pokrywa się z ideologią tamtych czasów. Panie, panowie, zakładajcie suknie i garnitury, “Król wydaje wielki bal!”, tańczcie i bawcie się. Aby sprawdzić słuszność tej teorii, uczniowie naszego liceum wybrali się w czwartkowy wieczór na spektakl “Trzej muszkieterowie” wystawiany na deskach teatru muzycznego Capitol.

“Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam
Życie to nie tylko kolorowa maskarada
Życie tym piękniejsze i ważniejsze jest
Blednie przy nim wszystko, blednie przy nim sama śmierć”

Odsłonięcie kurtyny przenosi nas do XVIII-wiecznej Francji, gdzie jesteśmy świadkami opowieści mistrza krawieckiego Plancheta o minionych dziejach. Kraj przeżywa rozkwit. Sztuczne dobro ogółu skrywa jednak to, co naprawdę dzieje się w państwie: ciągła kłótnia dwóch najistotniejszych królewskich doradców: kardynała Richelieu oraz kapitana muszkieterów królewskich de Tréville, skrywana zdrada Anny Austriaczki i historia diamentowego naszyjnika oraz tajemnicza i ciągle knująca spiski postać Milady. Na głównym planie staje jednak trójka muszkieterów: Atos, Portos i Aramis oraz d’Artagnanie, odważny młodzieniec, który postanawia spełnić swoje marzenia o dołączeniu do królewskiej brygady. I tak oto żółtodziób wkracza w dorosłość, tym samym stawia czoła wyzwaniom trudniejszym od walki z wrogiem; zakochuje się, napotyka na swojej drodze przyjaciół oraz poznaje prawdziwe wartości: honor i lojalność.

Są sprawy ważniejsze

Krew ciągłych walk, pot niepewności i strachu oraz łzy miłości piętnują perłę baroku. W ten oto sposób licealiści przekonali się, że tamtejsze czasy to nie tylko huczne bale i przyjęcia, ale też codzienna walka jednostek z samym sobą i swoimi uczuciami, co dowodzi, że nawet najpiękniejszy kryształ, często zawiera głęboko skrywaną skazę.

 

Radosław Szymon, kl. IILO

tmcapitol-trzejmuszkieterowie-b1

Reklama
Reklama