Dla zagubionych na cmentarzu

Jak znaleźć miejsce pochówku?

Nie możesz znaleźć miejsca pochówku prababci, wujka czy kogoś z dalszej rodziny? Na szczęście w dobie ogólnodostępnego internetu to nie problem. Pomoże wyszukiwarka osób pochowanych.

Chyba każdy to zna. Wybieracie się z rodziną odwiedzić bliskich, którzy już zmarli. Stajecie w alejce… i nie możecie przypomnieć sobie gdzie spoczywa prapradziadek, ciocia czy stryj. Albo co gorsza nie wiecie w ogóle, w którym mieście został pochowany.
Teraz dzięki specjalnej wyszukiwarce nie będziecie musieli już krążyć po cmentarzu w poszukiwaniach. Dzień przed możecie usiąść w domu na kanapie i sprawdzić gdzie spoczywa poszukiwana osoba w internecie na specjalnie stronie. Grobonet – bo tak nazywa się wspominana strona internetowa to ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych.
Jak to działa? 
Wyszukiwarka to połączona baza danych ponad 600 cmentarzy w całym kraju. Zarejestrowano już ponad 3,5 mln pochówków. Informacje pochodzą z programów dla administracji cmentarzy które zawierają dokładne mapy a nawet zdjęcia! Grobonet powstał dzięki przeprowadzeniu inwentaryzacji tych miejsc. Spis grobów i pochowanych jest na bieżąco aktualizowany przez administratorów cmentarzy. Wyszukiwarka dostępna jest również w wersji mobilnej aplikacji w systemie Android.
Jak szukać?
Wystarczy imię i nazwisko, które wpisujemy w konkretne pole wyszukiwania na stronie www.grobonet.com. Można też wybrać region albo konkretne miasto dla ułatwienia poszukiwań. Po znalezieniu danej osoby, możemy dokładnie sprawdzić gdzie znajduje się jej miejsce pochówku oraz zweryfikować datę urodzenia i śmierci. Wyszukiwarka oprócz adresu cmentarza podaje również sektor, numer rzędu oraz dokładny numer grobu. Część pomników posiada też zdjęcie. Na stronie dostępne są również takie opcje jak: dokładna mapa sektora, możliwość sprawdzenia jakie inne osoby zostały pochowane w danym grobie, można opłacić miejsce, zapalić wirtualny znicz i oczywiście zgłosić błąd. Wyszukiwarka na pewno przyda się przed tegorocznym Świętem Zmarłych.