Reklama
Reklama

156255_1077645692285602_2669444362229176576_nDo udziału w Plebiscycie wybraliśmy najlepszych z najlepszych, ludzi związanych z kulturą i sportem, którzy na co dzień reprezentują nas w powiecie, poza jego granicami, a także na arenie międzynarodowej. Grają, tańczą, mają ponadprzeciętne zdolności. Zwycięzców poznamy już 6 lutego podczas Gali Kultury i Sportu.

Kapituła nominowała do Plebiscytu kandydatów w poszczególnych kategoriach. Teraz mieszkańcy Brzegu Dolnego, Wołowa i Wińska, wybiorą w kategorii kultura: artystów, opiekunów, wydarzenie roku oraz nadzieję. Plebiscyt to podsumowanie dorobku tych, którzy przez cały rok ciężko pracują, aby promować nasze gminy na arenach powiatowych, krajowych i międzynarodowych.

Podziękujmy im oddając na nich swój głos! Rozstrzygnięcie Plebiscytu 6 lutego podczas Powiatowej Gali Kultury i Spory, która odbędzie się w Starej Stołówce w Brzegu Dolnym, przy ul. Sienkiewicza.

GŁOSOWANIE: SMS o treści KGK.x (x to indywidualny numer przypisany do każdego z kandydatów) pod numer 71051. Koszt to 1,23 zł z VAT. Co tydzień na łamach Kuriera Gmin prezentujemy aktualne wyniki głosowania.

 Poniżej jako pierwszych kandydatów prezentujemy tych z kategorii Kultura – Artysta i Opiekun

Kategoria: Artysta

Zespół Kometa
Zespół Kometa

Zespół Kometa (KGK.1): Istniejąca od 2012 roku kapela rockowa powstała w Krzydlinie. Na początku roku zespół wygrał konkurs kapel z terenu Krainy Łęgów Odrzańskich i za pierwsze miejsce otrzymał możliwość nagrania studyjnej płyty master. Nagrali krążek, który mieścił ich autorski dorobek muzyczny z ostatniego roku. Zajęli trzecie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żeglarskiej: Szanty Kunice 2015 przedstawiając mocniejsze, rockowe interpretacje żeglarskich ballad. Po raz drugi z kolei wygrali również Archidiecezjalny Konkurs Muzyki Lirycznej i Sakralnej organizowany przez gminę Wołów. Jesienią zakwalifikowali się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki WYBRYK, w drugim etapie przeszli do finału i otrzymali wyróżnienie, a co za tym idzie czwarte miejsce na niemal trzydzieści zespołów. Mają na koncie kilkanaście swoich własnych, autorskich kawałków oraz wiele koncertów nie tylko w miejscowościach i na imprezach naszego powiatu wołowskiego, ale w wielu klubach i miejscach we Wrocławiu i okolicach.

Patryk Jasiński
Patryk Jasiński

Patryk Jasiński (KGK.2): Tańczy w grupie “TRAF” od 7 lat. Razem ze swoim zespołem tanecznym ma na swoim koncie liczne sukcesy w ogólnopolskich turniejach tańca (m.in. w grudniu I miejsce w kat. formacja hip-hop powyżej 15 lat). Na tegorocznych Otwartych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Twardogórze 14 listopada, Patryk zajął II miejsce i zdobył srebrny medal w kategorii solo hip-hop 12-15 lat. W kategorii duet hip-hop 12-15 lat wraz ze swoją koleżanką Miriam Muńko zdobył również II miejsce. Na turnieju, który odbył się 5 grudnia w Świdnicy indywidualnie zajął srebro. Natomiast w duecie wraz z Miriam zdobyli złoto.

 

 

 

 

Natalia Pielich
Natalia Pielich

Natalia Pielich (KGK.3): Uczennica klasy drugiej Publicznego Gimnazjum w Lubiążu, zdobywczyni II nagrody powiatowego konkursu plastycznego “Jan Paweł II – Człowiek, Polak, Święty”, II miejsca w konkursie plastycznym “Interpretacja wierszy ks. Jana Twardowskiego”, laureatka powiatowego konkursu Fundacji Złote Psy “Jesteśmy tacy sami”, III miejsca Powiatowego Konkursu “Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”, uczestniczka wielu konkursów przedmiotowych w powiecie.

 

 

 

 

 

Milena Kasprzyk
Milena Kasprzyk

Milena Kasprzyk (KGK.5):  Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania, pasji i wykonywanej profesji – ceramiczka. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną odtwarzając czasy wczesnośredniowieczne prowadząc Gospodarstwo Wysokich Temperatur. Wciąż poszukuje i uczy się. Rok 2015 to rok pełen twórczych wyzwań. Zmierzenia marzeń o własnej pracowni z rzeczywistością. Próba opanowania w najlepszy możliwy dla człowieka sposób ceramiki – sztuki czterech żywiołów. Praca nad materią i nad sobą.

 

 

 

 

 

Michał Zygmunt
Michał Zygmunt

Michał Zygmunt (KGK.6): Muzyk, kompozytor. Jedna z najciekawszych osobowości polskiej sceny gitarowej. Jednoznaczny choć niełatwy do ujęcia w muzycznych klasyfikacjach, wiernie podąża za muzyczną wizją, przez niektórych zwaną niemożliwym szlakiem.  Debiutował w 2008 roku introwertyczną płytą ŚWIATY, po której otrzymał miano mistrza akustycznej gitary jazzowej. Jego muzykę rozpoznano wtedy jako esencję world jazzu. Muzyczna droga artysty powiodła jednak w świat muzyki źródeł, wykraczając szeroko poza rewiry jazzu. W 2010 ukazała się druga autorska płyta ORGANIC – owoc fascynacji surowym brzmieniem gitar akustycznych i muzyką świata. Rok 2011 to premiera kolejnej płyty- MUZYKI. W jednocześnie “wsiowych i światowych” “Muzykach” bezkompromisowo i odważnie ukazał piękno rodzimej muzyki ludowej. Związany z wrocławską platformą Eklektik Session. Kompozytor muzyki filmowej i ilustracyjnej, autor słuchowisk, współtwórca muzycznych filmów dokumentalnych, inicjator  projektów dedykowanych lokalnie m.in.: przewoźnego studia nagrań i serii instrumentów regionalnych. Jego muzyka, oparta na etnicznych, tanecznych i transowych rytmach, nie pozostawia słuchacza obojętnym.

 

Mateusz Głowacki
Mateusz Głowacki

 Mateusz Głowacki (KGK.7): ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych m.in.: “Zabicie ciotki”, “Sonda o kobietach”, “Sonda o mężczyznach”. Jest nagradzany na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Teledysk do filmu “Kiedy ranne wstają zorze” zrobiony dla rapera LUC-a, akordeonistów Motion Trio i śpiewaczki Ani Rusowicz (czyli piosenka Iluzja łąka) dostał nominacje do 23 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2014 w kategorii Grand Prix. Nominowanych w tej kategorii było 5 teledysków. To najważniejsza nagroda dla teledysków w Polsce.”Zabicie ciotki” dostało I nagrodę w konkursie Mistrzowie Krótkiego Metrażu, na międzynarodowy festiwalu filmów Złote Mrówkojady w Lublinie. Aktor Marek Kossakowski grający w filmie Głowackiego, dostał nagrodę dla najlepszego aktora za film “Zabicie ciotki” na festiwalu filmów krótkometrażowych Tous Courts w Aix-en-Provence (Francja). Film Głowackiego zdobył również wyróżnienie na festiwalu krytyków filmowych Kamera Akcja w Łodzi. Kolejny film “Sonda o kobietach” zdobył Nagrodę imienia Jana Machulskiego przyznawaną w Warszawie w kategorii najlepszy film dokumentalny. Z kolei “Sonda o mężczyznach” zdobyła Nagroda Dziennikarzy oraz Wyróżnienie Jury Głównego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie, oraz otrzymała Grand Prix na festiwalu Publicystyka w Kędzierzynie Koźlu. Autor kilkunastu filmów krótkometrażowych, takich jak “Ryszard” (2011), Kiedy ranne wstają zorze” (2012) czy “Sonda o kobietach” (2012).

Katarzyna Bobra
Katarzyna Bobra

Katarzyna Bobra(KGK.27): Od wielu lat zajmuje się rękodziełem artystycznym. Maluje tradycyjne bombki, pisanki, obrazy na starych deskach ( kwiaty, zwierzęta). Maluje również na jedwabiu i innych materiałach, na przykład na szkle. Wykonuje witraż angielski i realizuje zamówienia związane z ornamentami na meblach. Ostatnio zajęła się również odlewaniem ozdobnych świec zapachowych. Prowadzi warsztaty z dziećmi. Rok 2015 obfitował u kandydatki w rożnego rodzaju imprezy plenerowe, połączone z reprezentowaniem LGD Krainy Łęgów Odrzańskich, gdzie jest członkiem grupy Rękodzielnicy.

 

Kategoria: Opiekun Roku

 

Grzegorz Kucharczyk
Grzegorz Kucharczyk

Grzegorz Kucharczyk (KGK.8): Nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Specjalnych w Lubiążu, instruktor gry na gitarze w Domu Kultury w Lubiążu i opiekun Zespołów Muzycznych “Wulkan” i “Gospel Rock”. W przedstawianym repertuarze zespoły pod jego kierunkiem promują dobrą muzykę z wartościowym tekstem, który posiada przesłanie. Takie działania pozwalają młodzieży na rozwijanie swojej pasji oraz wpływają na ich postawy moralne. Opiekun solistek – laureatek wielu konkursów (M. Nejman, M. Turowskiej, P. Ciureji i A. Stępień). Akompaniator podczas konkursów i występów na terenie powiatu wołowskiego. Grzegorz Kucharczyk aktywizuje i łączy młodych muzyków m. in. z Zespołu Szkół Specjalnych w Lubiążu, Liceum Ogólnokształcącego w Wołowie i Zespołu Szkół Publicznych w Lubiążu. Jest współorganizatorem takich projektów jak: konkurs “Piosenka Zmieniająca Życie”, “Meet Guitars People” i Koncert Wielkanocny w Lubiążu.

Eugeniusz Opyd
Eugeniusz Opyd

Eugeniusz Opyd(KGK.9): Pochodzi z muzykującej rodziny, z którą  również występuje na koncertach. Od 1971  zajmuje się folklorem. Wciąż  aktywny pasjonat  kultury ludowej oraz instruktor  kilku zespołów: Warzęgowianie, Małe Warzęgowo, Głębowiczanie oraz  Zespołu Śpiewaczego “Malwy” z  Kuraszkowa. W  ubiegłym roku otworzył Klub Ludowy “Biesiada”, gdzie odbywają się wszystkie działania  kulturalne. Z zespołem “Warzęgowianie” w minionym  roku wystąpił m.in. na Dożynkach Wojewódzkich w Miliczu oraz na Zjeździe Polskich Regionalistów w  Lubiążu a także zdobył prestiżową I nagrodę  na XIX Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w  Kamieniu Pomorskim.

 

Maria Bigus
Maria Bigus

Maria Bigus (KGK.10): Nauczycielka historii, muzyki i plastyki w Szkole Podstawowej im. św. Mikołaja z Miry w Krzelowie. W celu poszerzenia zakresu działań szkoły od 1985 r. prowadzi chór szkolny. Także w tym roku, chór szkolny zdobył I miejsce w “Powiatowym przeglądzie kolęd i szopek bożonarodzeniowych” organizowanym w Wińsku oraz I miejsce w “Powiatowym spotkaniu z piosenką patriotyczną”, który odbył się w Brzegu Dolnym. Bogaty repertuar chóru szkolnego został przedstawiony zebranym rodzicom i zaproszonym gościom z okazji święta patrona szkoły – św. Mikołaja z Miry oraz powtórzony jeszcze raz na “Wińszczańskich targach bożonarodzeniowych”.

 

Stanisław Wymazała
Stanisław Wymazała

Stanisław Wymazała(KGK.11):  Emerytowany nauczyciel chemii, fizyki i wychowania fizycznego, pracował na terenie gminy Wińsko od 1963 r. do 1991 r. Od momentu przejścia na emeryturę zaangażował się w pracę na rzecz osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, prostytucji wśród nieletnich. Jednocześnie zaangażował się w klubie emerytów i rencistów, w zespole Harfa, gdzie od 22 lat jest członkiem zespołu, a obecnie przewodniczącym.  Zespół odniósł wiele sukcesów na terenie województwa, powiatu, gminy i w całym kraju, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Olsztynie, Żarów i we Wrocławiu, a także we Lwowie. Harfa otrzymała nagrodę marszałka województwa za szczególne osiągniecie w rozwoju kultury na terenach wiejskich za rok 2015.

 

Anna Żmuda
Anna Żmuda

Anna Żmuda(KGK.12): W ramach wolontariatu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury uczy zajęć z dziećmi.  Podczas prowadzonych warsztatów zajmuje się z dziećmi lepieniem figurek, świeczników i biżuterii z modeliny. Jak mówi, ważne są techniki i otwarty umysł. Prowadzi również bloga z konkursami dla lepiących w masach plastycznych i w ten sposób zachęca do kreatywności i rękodzieła zamiast siedzenia przed telewizorem.

 

 

 

 

 

Halina Żak
Halina Żak

Halina Żak (KGK.13): działa w Brzegu Dolnym już od 1977 roku, gdzie stworzyła ognisko pracy pozaszkolnej, które istniało przez 13 lat. Od 1989 roku rozpoczęła pracę w Związku Sybiraków, gdzie zainspirowała innych członków Związku do wybudowania w kościele pw. Chrystusa Króla pomnika – Ołtarza Matki Boskiej Ostrobramskiej. W 2008 roku założyła Stowarzyszenie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej, a w 2009 roku Dolnobrzeską Izbę Pamięci, gdzie zgromadzone zostały pamiątki, dokumenty, zdjęcia, wspomnienia i różnego rodzaju przedmioty mające wartość historyczną związaną z przedwojennymi, wojennymi i powojennymi losami ludzi, których historia skierowała na tzw. ziemie odzyskane, w tym przypadku na ziemię dolnośląską. W maju 2015 roku Halina Żak otrzymała od kardynała Henryka Gulbinowicza Pierścień Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej,  który wręcza osobom szczególnie zasłużonym dla Kościoła na Dolnym Śląsku.

 

Regulamin Plebiscytu

1.Organizatorem Plebiscytu jest Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin.

2. Organizatorem Gali Kultury i Sportu są: powiat wołowski, gmina Wołów, gmina Wińsko.

3. Organizatorzy powołują Kapitułę Plebiscytu. W skład Kapituły Plebiscytu wchodzą reprezentanci organizatora.

4. Kapituła Plebiscytu nominuje Kandydatów Plebiscytu, którzy biorą udział w głosowaniu na łamach Tygodnika Kurier Gmin.

5. Kapituła nominuje kandydatów w dwóch blokach tematycznych Plebiscytu –  Kultura i Sport.

6.  Każdy członek Kapituły Plebiscytu ma prawo zgłoszenia swoich propozycji na Kandydatów Plebiscytu w każdej Kategorii Plebiscytu.

7. Kandydaci wybierani są zwykłą większością głosów.

8. Kandydaci Plebiscytu powinni wyróżniać się osiągnięciami zdobytymi na płaszczyźnie kultury lub sportu.

8. W ramach bloków tematycznych Kandydaci rywalizują w następujących kategoriach:

1. KULTURA:

1) Artysta roku – osoba fizyczna, zespół muzyczny, nieformalna grupa, organizacja pozarządowa, prowadząca swoją działalność na terenie Powiatu Wołowskiego, wyróżniająca się działalnością kulturalną 2015 roku.

2) Opiekun roku – osoba fizyczna, zespół muzyczny, nieformalna grupa, organizacja pozarządowa, prowadząca swoją działalność na terenie powiatu wołowskiego, przyczyniająca się do kulturalnego rozwoju dzieci i młodzieży w 2015 roku.

3) Nadzieja roku – osoba fizyczna w wieku do 16 lat, prowadząca swoją działalność na terenie powiatu wołowskiego, o wyjątkowych zdolnościach kulturalnych,

 

2.SPORT:

1) Zawodnik roku – osoba fizyczna, z prowadząca swoją działalność na terenie powiatu wołowskiego, wyróżniająca się osiągnięciami sportowymi w 2015 roku.

2) Trener roku – osoba fizyczna, prowadząca swoją działalność na terenie powiatu wołowskiego, przyczyniająca się do sportowego rozwoju dzieci i młodzieży w 2015 roku.

3) Nadzieja roku – osoba fizyczna, w wieku do 16 lat, prowadząca swoją działalność na terenie powiatu wołowskiego o wyjątkowych zdolnościach sportowych.

 

9. Głosowanie odbywa się w terminie od 29.12.2015 r. do 3.02.2016 r. za pomocą SMS-ów i kuponów umieszczonych w gazecie.

10. W kategorii Kultura głosowanie za pomocą SMS-ów odbywa się poprzez wysłanie prefiksu KGK.X, a w miejsce X należy wpisać numer kandydata. SMS-a należy wysłać pod numer  71051. Koszt to 1,23 zł z VAT.

11. W kategorii Sport głosowanie za pomocą SMS-ów odbywa się poprzez wysłanie prefiksu KGS.X, a w miejsce X należy wpisać numer kandydata. SMS-a należy wysłać pod numer  71051. Koszt to 1,23 zł z VAT.

12. Kupony za pomocą których odbywa się głosowanie należy dostarczać osobiście lub pocztą na adres ul. Zwycięstwa 15, 56-100 Wołów.

13. Ogłoszenie wyników Plebiscytu odbędzie się 6.02.2016 roku podczas Gali Kultury i Sportu.

 

 

 

 

Reklama
Reklama
?