Reklama

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię „Zgoda na życie”. Jej głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. Ma w tym pomóc m.in. bardzo prosta aplikacja webowa – wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą można udostępnić w mediach społecznościowych.

Wypełnij deklarację w serwisie Zgoda na życie.

Kampania potrwa do końca 2016 r. Ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Ma również zachęcić Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zainteresować ich potencjalnym dawstwem szpiku kostnego.

Kampania jest finansowana w ramach Narodowego programu rozwoju medycyny transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

CEL KAMPANII

Głównym celem kampanii „Zgoda na życie” jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Działania związane z kampanią rozpoczęły się jesienią 2015 r. i potrwają do końca 2016 r.

DLACZEGO KAMPANIA?

– Pozytywne nastawienie – deficyt informacyjny –

Polaków nie trzeba przekonywać o słuszności transplantologii, pouczać że ratuje ona życie, namawiać do zmiany nastawienia. Problemem jest natomiast brak wystarczającej wiedzy o tej dziedzinie medycyny. 89% polskiego społeczeństwa jest zdania, że poziom edukacji w tym zakresie jest w Polsce niewystarczający. Kampania edukacyjna ma ten stan zmienić

– Zgoda na bycie dawcą, ale brak komunikacji w rodzinach –

Ponad połowa Polaków zgadza się by po śmierci pobrano od nich narządy do przeszczepienia. To ponad 19 milionowa rzesza potencjalnych dawców. Jednocześnie aż 80%Polaków nie zna woli swoich najbliższych w tej sprawie. To oznacza, że niemal 30 milionów Polaków nie potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie lekarza „czy zmarły chciałby żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci?”. Kampania ma nie tylko spełniać funkcję informacyjną, ale zachęcać do rozmowy z rodziną i publicznego wyrażania swojego stanowiska.

– Wobec śmierci bliskiego –

Poważnym wyzwaniem dla polskiej transplantologii nie jest przekonanie większości Polaków do idei dawstwa narządów, ale przekonanie bliskich żeby postępowali zgodnie z wolą osoby zmarłej. Zgoda na oddanie narządów i tkanek jest trudna, ale… powinniśmy uszanować wolę odchodzącego.

– Definicja śmierci –

Wielu Polaków nie wie, że śmierć człowieka następuje w momencie śmierci mózgu, a nie tylko wtedy kiedy zatrzymuje się akcja serca. Ten niedostatek wiedzy dodatkowo komplikuje rozmowy z rodzinami dawców. Kampania ma budować świadomość społeczną na temat śmierci mózgu.

HASŁO „ZGODA NA ŻYCIE”

TRANSPLANTACJA KV

Tematyka jaką podejmujemy nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, ze stratą i bólem. Jednak chcemy mówić przede wszystkim o życiu. Podejmując działania na rzecz transplantologii afirmujemy życie i dzielimy się nim z innymi, z osobami dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia. Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów dajemy życie i przywracamy zdrowie.

 

 

Reklama
Reklama
?