Reklama
Reklama
Oszuści znowu wyłudzają pieniądze

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu oszuści próbowali wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka”. Ofiarą ich działań była jedna starsza osoba. Policja apeluje do rodzin osób w podeszłym wieku, aby uczulali swoich krewnych na sytuacje, w których po drugiej stronie słuchawki odzywa się rzekomy wnuczek, lub policjant.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się, za kogoś bliskiego. A następnie podstępem usiłują doprowadzić do przekazania pieniędzy z uwagi na pilny wydatek (wypadek drogowy, chorobę czy też kolizję). Pamiętajmy również, że przestępcy wykorzystują różne metody do zdobycia swojego „ łupu”. Podając się między innymi za pracowników ośrodków pomocy społecznej, gazowni, energetyki, kominiarzy, przedstawicieli urzędów, akwizytorów. Oferują przy tym różnego rodzaju promocje, okazje, dopłaty, w zamian za wpłacenie dla nich określonych kwot pieniężnych. Ludzie starsi nieświadomi zaistniałego zagrożenia przekazują swoje oszczędności często gromadzone przez długie lata.
– Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Starajmy się telefonicznie skontaktować z odpowiednią instytucją i zapytać czy osoba, która do nas przyszła jest ich pracownikiem lub przedstawicielem – mówi Piotr Lewucha, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.
Jeśli podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy potwierdzą nam, że to jest faktycznie krewny i że takiej pomocy potrzebuje.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z policją pod numerem telefonu 997.

Więcej na temat grasujących oszustów przeczytacie w kolejnym wydaniu Kuriera Gmin.

Reklama
Reklama
?