Kilometry dla niepodległej

Niesamowitą spostrzegawczością wykazali się żyjący w Martixie tenkraju, że w morzu 60 tysięcy ludzi z biało-czerwonymi flagami wypatrzyli 2-3 transparenty z bardzo głupimi hasłami, a potem pod ten margines podpięli nie tylko wszystkich uczestników tegorocznego warszawskiego Marszu Niepodległości, ale i cały rząd. Po prostu złoty medal w wykręcaniu kota do góry nogami – lecąc trochę nowoczesnym Ryszardem. Nie po medale, ale dla własnej kondycji i sportowego uczczenia 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ruszyli ulicami miast Dolnego Śląska amatorzy biegania z naszego powiatu.

W szybszym niż marszowe tempo nasz narodowy Dzień Niepodległości świętowali sportowcy, którzy w świąteczny weekend mieli naprawdę szeroki wybór imprez. W całym kraju bowiem organizowano tysiące biegów, a jeden z nich miał szczególnie upamiętniać postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Po raz piąty wrocławskimi ulicami ruszył wąsaty peleton amatorów biegania, którzy tę listopadową okazję chcieli wspólnie świętować na trasie 10.kilometrowego Biegu… z wąsem. Tego dnia kłopotów z zarostem pod nosem nie miały nawet kobiety, które stanowiły znaczącą część liczącego blisko 1400 uczestników wąsatego peletonu, a w tej licznej stawce najszybszy okazał się Hubert Pokrop z Powidza, pokonując dystans z rezultatem 34:25s. Za jego plecami metę wrocławskiego biegu mijali kolejno również reprezentanci naszego powiatu, a ich rezultaty przedstawiamy poniżej:

Piotr Serafin

Wołów

42:40s.

Daniel Stróżyński

Wołów

45:27s.

Paweł Hruszowiec

Wołów

46:15s.

Paweł Szymański

Brzeg D.

50:50s.

Justyna Targowska

Wołów

51:47s.

Damian Piątkowski

Domaszków

54:06s.

Jarosław Pytowski

Wołów

58:21s.

Damian Pytowski

Wołów

1:02:23s.

Agata Chudalewska

Wołów

1:02:25s.

Marta Dziwińska

Brzeg D.

1:04:32s.

Na krótszej trasie sportowy hołd tym, którzy przywrócili światu Polskę złożyli uczestnicy legnickiego Biegu Niepodległości, gdyż blisko pół tysiąca uczestników miało do pokonania 5.500m. Najszybszym na tym dystansie okazał się wrocławianin Tomasz Sobczyk, meldując się na linii mety w nieco ponad kwadrans (17:59s.). Niezłą formę na legnickich ulicach zaprezentowała również trójka wołowian, których wyniki prezentujemy w poniższej tabeli.

Piotr Hajtko

Wołów

23:03s.

Wojciech Jarocki

Wołów

25:13s.

Marcin Jurczak

Wołów

29:21s.

Amatorzy biegania w biało-czerwonych peletonach mogli sprawdzić się również na ulicach Jeleniej Góry, gdzie organizatorzy 4.Biegu Niepodległości przygotowali dla 550 jego uczestników 10-kilometrową trasę. Najszybszym na niej okazał się mieszkaniec Wrocławia Jakub Kulesza, który imprezę ukończył z rezultatem 34:48s. Nasz powiat w sportowych obchodach narodowego święta na jeleniogórskich ulicach reprezentowała trójka biegaczy, a osiągnięte przez nich wyniki przedstawiają się następująco:

Anna Nowak

Wołów

49:39s.

Monika Kryś

Wołów

55:16s.

Grzegorz Jóźwik

Wołów

55:17s.

Na zakończenie wypada przenieść się jeszcze do Góry, której ulicami przebiegło ponad 140 uczestników niepodległościowej imprezy mającą z wszystkich wymienionych najbogatszą historię, gdyż rozegraną już po raz 24. W tym roku w peletonie znalazła się grupa sportowców amatorów ze stowarzyszenia Wołów Biega, ale najszybszy na trasie okazał się Fabian Sternik z Nowej Soli, kończąc rywalizację z wynikiem 34:58s.

Krzysztof Małek

40:33s.

Ryszard Plesner

43:12s.

Tadeusz Żygadło

44:30s.

Ryszard Śleboda

1:06:26s.

Reasumując, na czterech imprezach amatorzy biegania z naszego powiatu z okazji Dnia Niepodległości przebiegli w sumie 165,5km, a biorąc pod uwagę, że Piłsudski z Magdeburga jechał pociągiem, to dystanse wydają się być porównywalne.