Reklama
Reklama

11568Kurier Gmin wraz z innymi gazetami lokalnymi włączył się do akcji Fundacji ABCXXI “Cała Polska czyta dzieciom”. Do tego numeru dołączyliśmy kalendarze fundacji zachęcające do czytania dzieciom. Do tegorocznej akcji włączyło się około 20 tytułów.

– Zleciliśmy druk miliona kalendarzy – mówi Anna Frydrych z fundacji ABCXXI na portalu gazetyloklane.pl. – 100 tysięcy przeznaczyliśmy dla gazet lokalnych. To bardzo dużo. W ubiegłym roku było mniej. Zdecydowało się dużo więcej redakcji. Jest zainteresowanie, wydawcy chcą dołączać nasz kalendarz. To akcja ogólnopolska i będzie trwała do 22 stycznia. Kalendarze trafiły także do bibliotek.

Akcja fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” dotyczy pierwszych chwil życia dziecka i pierwszego kontaktu z językiem. Jak wyjaśnia Irena Koźmińska, prezes fundacji i pomysłodawczyni akcji, chodzi o przekonanie rodziców, także tych, którzy dotąd niespecjalnie interesowali się książkami, że zajmowanie się dzieckiem od pierwszych godzin życia, to nie tylko prawidłowa pielęgnacja. Przede wszystkim jest to budowanie głębokiej więzi emocjonalnej, na której dopiero może się rozwinąć uczuciowość wyższa, ale także rozwijanie jego umiejętności językowych i komunikacyjnych. To z nich wyrasta umiejętność myślenia niewerbalnego i pojęciowo-słownego.

Jak czytamy na stronach fundacji Cała Polska czyta dzieciom, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, który opiniował projekt, podkreśla w swojej rekomendacji: “Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność za wytworzenie ciekawości poznawczej dziecka, potrzeby komunikacji, pozytywnej postawy wobec czytania i wytworzenia nawyków czytelniczych już w najwcześniejszym dzieciństwie. Ten proces zaczyna się od rozwoju komunikacji ustnej, która zaczyna się zanim dziecko się urodzi. Z badań wiadomo, że dziecko uczy się głosu matki jeszcze przed swoim urodzeniem, a po urodzeniu rozpoznaje go. Tym bardziej pierwsze tygodnie i miesiące w życiu dziecka są kolejnym okresem nauki języka, w którym podejmuje ono komunikację z otoczeniem początkowo za pomocą mimiki i wokalizacji – wybrzmiewania  nieartykułowanych dźwięków mowy. Później pojawiają się wyrazy, zdania i dłuższe wypowiedzi. W pierwszych trzech latach życia mowa rozwija się najintensywniej w porównaniu z innymi okresami życia. Dziecko jest w stanie opanować każdy język, jednak warunkiem jest środowisko aktywnie kształtujące rozwój językowy i mowę. W pierwszym rzędzie tym środowiskiem jest rodzina. Rodzice we wszystkich sytuacjach  dnia codziennego powinni stale do dziecka mówić, nazywać i opisywać to, co z dzieckiem się dzieje, śpiewać, recytować wierszyki i  rymowanki. Czasem określa to się jako “zanurzenie w języku”.”

kurier_gmin_na_strone_d.a

 

 

Reklama
Reklama
?