Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

Ustanowione święto  jest “wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W Wołowiplakat_wyklecie w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wołowskim Ośrodku Kultury zostanie zorganizowany pokaz filmu “Pilecki”.

 

 

 

 

 

 

 

W Wińsku Gminny Ośrodek Kultury (GOK) w Wińsku oraz Wójt Gminy Wińsko zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie literackim “Poznajemy Żołnierzy Wyklętych”. Szczegóły na www.winsko.pl

We wtorek, 1 marca, o godz. 17.00 w GOK odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego pt. “Dzieci kwatery Ł”. W ubiegłym roku mieszkańcy gminy mogli obejrzeć pierwszą część dokumentu pt. “Kwatera Ł”, opowiadającą o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach. W tym roku pora na część drugą, przedstawiającą historię ludzi, którzy odnaleźli (lub mieli nadzieje odnaleźć) szczątki swoich bliskich w zbiorowych mogiłach ofiar terroru stalinowskiego.

Przejmujący, pouczający, niezwykły film dokumentalny w GOK w Wińsku, 1 marca (wtorek) godz. 17.00, sala kolumnowa.

archiwum (1)

 

 

Reklama
Reklama
?