Reklama
Reklama

Zwolnienia w formie elektronicznej można już żądać od 1 stycznia. Lekarze, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że ich wystawianie zabiera im więcej czasu. Komu potrzebna jest ta zmiana?

archiwum (6)

Elektronicznie wystawione zwolnienie mają być  ułatwieniem dla pacjenta, zakładu pracy i samego lekarza.

– Od razu po wystawieniu zwolnienie automatycznie przekazywane będzie do ZUS. Natomiast do pracodawcy pacjenta trafi wersja elektroniczna, jeśli ten będzie miał założony swój profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować do końca 2017 roku – tłumaczy Iwona Kowalska, rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu.

Zwolnienia papierowe znikną 1 stycznia 2018 roku i od tego momentu będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Takie elektroniczne zwolnienie trafi natychmiast do ZUS a pacjent (pracownik) będzie zwolniony z obowiązku dostarczania zwolnienia pracodawcy, gdyż dostanie on zwolnienie pracownika drogą elektroniczną.

Chory nie będzie już musiał pilnować terminu siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia. -Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu – informuje Iwona Kowalska z ZUS we Wrocławiu.

 

 

Więcej w najnowszym wydaniu Kuriera Gmin.
kurier_gmin_na_strone_d.a

 

Reklama
Reklama
?