Czipowanie zwierząt

Czipowanie zwieweterynarzrząt polega na implantacji, czyli wszczepieniu pod skórę z lewej strony szyi elektronicznego czipa, który zawiera unikatowy numer.

Czip jest wielkości ziarna ryżu.Wszczepienia go dokonuje lekarz weterynarii. Aby odczytać jego numer należy posiadać czytnik, który po przyłożeniu do skóry odczytuje numer. Czipy zakłada się najczęściej psom, kotom i fretkom, ale również gadom. Implantacja czipa koniczna jest gdy przemieszczamy się ze zwierzakiem poza granicę Polski, wtedy też zwierzę musi posiadać paszport. W razie zaginięcia, jeśli chcemy liczyć na szybkie odnalezienie, powinniśmy zarejestrować zwierzę w ogólnodostępnej internetowej bazie danych, lub nawet w kilku bazach. W Polsce jest kilka baz danych, które niestety nie są kompatybilne ze sobą i za każdym razem musimy szukać we wszystkich. Były plany ustawodawcze, aby wszystkie psy w Polsce objąć obowiązkiem czipowania, niestety tak się nie stało. Unia Europejska również pracowała nad wprowadzeniem takiego prawa. Dziś wiadomo, że nic z tego nie wyszło. Wspaniale by było, gdyby wszystkie psy miały czipa. Niektóre gminy w Polsce wprowadziły system bezpłatnego czipowania, niestety nie wszystkie. Problem jest też w tym, że często te gminy nie zamieszczają informacji o zaczipowaniu w ogólnodostępnych bazach. Wielokrotnie zdarzało się nam, że przynoszono nam znalezione psy, które miały czipa, ale nigdzie nie był on zarejestrowany. Wiele osób myli czipa z nadajnikiem GPS myśląc, że gdy pies ma czipa, to można go odnaleźć za pomocą programu internetowego. Tak to niestety nie działa. Pies musi być złapany i należy odczytać specjalnym czytnikiem numer. Dla nas zajmujących się bezdomnymi zwierzętami idealnie byłoby, gdyby nasze gminy wprowadziły program bezpłatnego czipowania psów, wówczas szybciej moglibyśmy odnaleźć właściciela. Ale to chyba melodia przyszłości. Koszt implantacji czipa to około 50 zł, gdyby gminy zdecydowały się na czipowanie wszystkich psów wówczas koszt mógłby być dużo niższy. Póki co zalecamy czipowanie psów, nawet ponosząc ten koszt, bowiem z naszego doświadczenia wynika, że o wiele łatwiej wówczas odnaleźć psa czy kota. Gdy nasz zaczipowany zwierzak zaginie szukajmy go poprzez umieszczenie ogłoszeń w lokalnych mediach, poinformujmy lekarzy weterynarii. Ogłośmy ten fakt na portalach społecznościowych i serwisach aukcyjnych. Zróbmy plakaty i porozwieszajmy po okolicy. Wówczas szansa na znalezienie zwierzaka jest o wiele większa.

 

W najnowszym wydaniu Kuriera Gmin przeczytacie kolejne porady lekarza weterynarii Artura Różyckiego, dowiedziecie się w jaki sposób prawidłowo transportować zwierzęta w samochodzie.