My, matki – kobiety mocy

Zapraszamy do rozmowy z Marzeną Danecką, założycielką lokalnej grupy facebookowej.

– Facebookowa grupa Matka Polka Dolnobrzeska to twój pomysł. Uważasz, że matki lokalne są mało zintegrowane?

– Jest dużo grup społecznościowych, gdzie mamy się integrują. Głównie to grupy sprzedażowe. Mi zależało głównie na takiej,  gdzie możemy wspólnie szukać pomocy, rozwiązań, porad jak  i również coś zmienić w naszym mieście. Mamy wymieniają się doświadczeniami, pytają o najlepszego lekarza w okolicy, oddają ciuszki po swoim dziecku, dają znać o promocjach.

– Czy jest jeszcze coś, co chciałabyś, aby się tam znalazło?

– Przyznam, że grupę utworzyłam, aby mieć większą moc na lepsze zmiany. Jak wiemy matka ma moc niesamowitą.

– Ostatnio pytasz użytkowniczki grupy o sprawy, które muszą zmienić się na naszą korzyść w mieście. Jakie to są rzeczy, postulaty? 

– Jest ich sporo. Mamy głównie poruszały temat placów zabaw, ich usprawnienia, większej kontroli, stworzeniu miejsc z cieniem. Mamom zależy na bezpieczeństwie i monitoringu w mieście, poświęcenia większej uwagi kobietom w ciąży w miejscach publicznych i na wielu innych rzeczach, na które niestety władze nie zwróciły uwagi.W tej sprawie wysłałam list do burmistrza Brzegu Dolnego. Czekam na odpowiedź.

– Niedawno zostałaś mamą, skąd czerpiesz energię na angażowanie się w społeczne sprawy? 

– Energia jest była i będzie. Dziwi mnie to, że ludzie patrzą na niektóre rzeczy i nic z tym nie robią, bo inni robią podobnie. Uważam, że trzeba zacząć przede wszystkim od samego siebie. Nie ukrywam, że stan ciąży zmotywował mnie do działania. Chciałam lepiej nie dla siebie, ale dla kolejnych mam. Obecnie grupa Matka Polka Dolnobrzeska radzi sobie świetnie. Mamy już około 700 mam, które tworzą grupę i nakręcają tempo jej funkcjonowania. Zapraszamy wszystkie mamy.

– Jakiś czas temu zorganizowałaś kiermasz rodzinny. Przyszło sporo osób. Będzie kolejna edycja?

– Kiermasz poświęcony był sprzedaży i wymianie ciuszków i rzeczy dziecięcych. Mamy stanęły na wysokości zadania. Jeśli będzie taka okazja zorganizuję go jeszcze raz.

– Matka, żona, właścicielka MADAN Paznokcie i Uroda, fotografka. Która z twych życiowych ról jest najtrudniejsza?

– Nie dzielę w swoim życiu ról. To wszystko to cała ja i chętnie wcielę się w kolejne “role” A tak na poważnie, mam cudownego syna, kochającego męża, wspierającą mnie rodzinę, pomocną siostrę i wiernych klientów – tylko się radować!

– Jaką według ciebie pozycję w dzisiejszym świecie pełni matka? Czego nam brakuje, a co powinno być najważniejsze?

– Matka to kobieta mocy! Jej możliwości są niezliczone. Brakuje nam  jedynie większej ilości rąk i dłuższej doby. A najważniejsze jest to, aby każda mama nie zrezygnowała ze swoich pasji i planów dzieląc je z cudownym okresem macierzyństwa.