Niesprawne urządzenia grzewcze mogą być przyczyną tragedii

Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców o sprawdzenie instalacji wentylacyjnej i odpowiedni przegląd przewodów kominowych. Niesprawne urządzenia grzewcze mogą być przyczyną tragedii. Pamiętajmy, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem powstaje w wyniku niepełnego spalania materiałów palnych i często określany jest, jako tzw. cichy zabójca. To gaz bezwonny i silnie toksyczny, dlatego stanowi ogromne zagrożenie dla organizmu.

Mając na uwadze utrzymujące się niskie temperatury oraz trwający w dalszym ciągu sezon grzewczy, Policja apeluje o sprawdzanie instalacji wentylacyjnej i dokonywanie przeglądów kominów. Pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie należy zatykać kratek wentylacyjnych.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym i wiąże się szybciej z hemoglobiną niż tlen, przez co równie szybko blokuje dopływ tlenu w organizmie. Pamiętajmy, że czad to cichy zabójca. Nie ma smaku, barwy ani zapachu. Nie „szczypie” w oczy ani w gardło. Głównym źródłem tego typu zatruć w mieszkaniach jest właśnie niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych