Ogromne zarobki prezesa PCC Rokita. Wiemy, ile ma miesięcznej pensji

Spotkanie prezesa z samorządowcami z Brzegu Dolnego. Prezes spotyka się z nimi rzadko i są to spotkania raczej kurtuazyjne. Obok prezesa Andrzej Lech, przewodniczący związku NSZZ Solidarność Rokity i jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu Dolnym. (Z archiwum)

Artykuł opublikowany w Kurierze Gmin z 7 maja 2020 r.

Miesięczna wypłata Wiesława Klimkowskiego, prezesa PPC Rokita w 2019 roku, to ponad 126 najniższych pensji możliwych w Polsce.

Portal Business Insider Polska (bi.pl) opublikował listę wynagrodzeń prezesów 48 z 53 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wśród nich jest prezes PCC Rokita Wiesław Klimkowski. Zajął 7. miejsce w rankingu. Pensja rok do roku zmalała mu wprawdzie o 11,4 proc., ale i tak robi wrażenie. Spółki giełdowe co roku muszą ujawniać sprawozdania finansowe, w tym podawać wynagrodzenie zarządu. Ranking dotyczy wynagrodzeń za 2019 rok prezesów prawie wszystkich największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Na pierwszym miejscu uplasował się prezes Echo Investment, który otrzymał w ubiegłym roku 20 mln za “doprowadzenie do końca transakcji przejęcia zarządzanej przez niego spółki” – pisze Bisiness Insider Polska. Średnio miesięcznie zarobił 2,081 mln zł.

Drugie miejsce zajął Janusz Filipiak, prezes Comarch z pensją miesięczną 1,248 mln zł. Zarobił o 21 proc. więcej licząc rok do roku.

Trzecie miejsce przypadło Sławomirowi Sikorze, prezesowi spółki Bank Handlowy z pensją 450 tys. miesięcznie.

Prezes dolnobrzeskiej spółki Wiesław Klimkowski zajął 7. miejsce na 48. Jego miesięczna pensja to 329 tys. zł. i rok do roku spadła o 11,4%. Zysk netto notowanej na giełdzie Rokity wyniósł w 2019 roku 93 mln zł i jest rok do roku niższy aż o 58,9%.

Minimalne wynagrodzenie w Polsce w roku 2020 to 2600 zł miesięcznie. Wypłata Klimkowskiego to więc ponad 126 miesięcznych najniższych pensji pracowniczych.

mr