Po prawie 40 latach pracy odchodzi ze szkoły

Józef Szumilas, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu Dolnym, przepracował w oświacie 37 lat. Teraz postanowił odejść na emeryturę. Jego pasja to ogród i zajmowanie się wnukiem.

– Ma Pan już dość szkoły, że “ucieka” Pan na emeryturę?

Ciężko nazywać przejście na emeryturę po 37 latach pracy “ucieczką”. Jest to naturalna kolej rzeczy. Praca z młodzieżą jest wspaniałym doświadczeniem, które wymaga bardzo dużo energii. W pewnym momencie każdy z nas zasługuje na odpoczynek.

– Uczestniczył Pan w demonstracji we Wrocławiu przeciw likwidacji gimnazjów, zbierał podpisy do minister. Wiec ciągle jest Pan aktywny, pomimo planów odejścia ze szkoły.

Wcześniej dwukrotnie spotykałem się we Wrocławiu z minister edukacji. Podczas II Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego “dobra zmiana” w edukacji została wybuczana. Jestem aktywny, ponieważ nie zgadzam się na eksperymentowanie na “żywym organizmie”. Za popełnione błędy płacić będą uczniowie, nauczyciele i samorządy. Zmiana struktury szkół nie tworzy nowej jakości. Ta jakość zapisana jest w podstawie programowej, podręcznikach, postawie tych, którzy będą reformę wdrażać, czyli nauczycielach. Ich nikt nawet nie próbuje do reformy przekonać i merytorycznie przygotować.

Cały wywiad z Józefem Szumilasem w aktualnym wydaniu Kuriera Gmin oraz TUTAJ.