Sztafety pływackie na kąpielisku w Wałach

W minioną sobotę w Wałach odbyły się zawody pływackie „Sztafety Open Water”, zorganizowane przez SBC Swim Bike Challenge oraz Ośrodek Wypoczynkowy Wały.

Pomimo trudnych warunków pogodowych, w zawodach wystartowało 6 trzyosobowych drużyn. Każdy z zawodników miał do pokonania dystans około 500 m, na którym znajdowały się dwa punkty (boje) do opłynięcia.

Reguły rywalizacji przybliżył nam Paweł Powszek z SBC Swim Bike Challenge: – Ostateczna długość dystansu zależy od samego pływaka, bo w przeciwieństwie do pływania basenowego, w pływaniu na wodach otwartych oprócz techniki i siły bardzo ważna jest nawigacja. Dzięki prawidłowej technice nawigowania, czyli obserwowania punktu odniesienia na horyzoncie oraz umiejętności unoszenia głowy, pływak potrafi obrać najkrótszy trasę bez większego uszczerbku dla dynamiki pływania. Ci, którzy mają z tym problem, mogą przepłynąć odcinek nawet o kilkanaście metrów dłuższy w stosunku do swoich przeciwników. Podobnie jak w innych dyscyplinach sportu, w sztafetach pływackich liczy się także strategia. Odpowiednia kolejność zawodników w sztafecie może zadecydować nie tylko o psychicznym nastawieniu drużyny, ale również o jej ostatecznym wyniku. Oprócz powyższych elementów duże znaczenie mogą mieć także właściwe wyjście z wody, wybiegnięcie ze strefy zmian czy też dobiegnięcie do mety.

Mogli się o tym przekonać zawodnicy drużyn, które zajęły w Wałach trzecie i czwarte miejsce. Zażarta walka między tymi sztafetami trwała już od połowy dystansu, a o ostatecznym wyniku zadecydowało właśnie wyjście z wody i dobiegnięcie do mety. Pomimo twardej rywalizacji i wysokiego poziomu pływackiego sztafet, zawodnicy swoje starty analizowali w spokojnej, koleżeńskiej atmosferze, przy ciepłej kawie, herbacie i kiełbaskach z grilla.

/źródło: Urząd Miejski w Brzegu Dolnym/