Czy istnieje sprawdzony przepis na idealny Dzień Dziecka?

mg_3592Dzień Dziecka to szczególny okres dla najmłodszych. To czas, w którym to właśnie oni są w centrum uwagi dorosłych. Co zrobić, aby zapamiętali ten dzień na długo? Jak sprawić im radość, nie zasypując ich kolejnymi zabawkami?

W tym szczególnym dniu rodzice chcą przygotować coś specjalnego dla swoich pociech, niekiedy jednak nie mają pomysłu, jak mogłoby to wyglądać. Najczęściej główną atrakcją staje się prezent w postaci wymarzonej zabawki bądź długo wyczekiwanej gry. Dobrze jednak, jeżeli prezent będzie tylko symboliczny, a główna atrakcja czekać będzie gdzie indziej…

Dzień dziecka – jak go uczcić?

–  Nie ma jednego przepisu na świętowanie  tego dnia. Rodzice powinni najlepiej wiedzieć co lubi ich dziecko i wybrać dla niego to, co sprawi mu radość i pozytywnie zaskoczy. Dla najmłodszych najważniejsze jest, aby przeżyć wspólnie coś niezwykłego i niecodziennego – radzi Agnieszka Carrasco – Żylicz, psycholog dziecięcy współpracujący z marką Lubella, producentem płatków Mlekołaki. Starszym dzieciom można zaproponować pójście do teatru czy opery bądź zwiedzenie np. muzeum, w zależności od ich zainteresowań. Dobrym pomysłem będzie również zaskoczenie dziecka i zrobienie wspólnie z nim kolorowych latawców, a następnie zabawa w puszczanie ich. Opcji jest wiele, wycieczka do lasu i zbudowanie tam prawdziwego szałasu, rozpalenie ogniska, zorganizowanie podchodów czy też odbycie tajemniczej wyprawy po skarb. To wszystko z pewnością przypadnie dziecku do gustu. –  Nie namawiam rodziców, aby rujnowali domowy budżet i zasypywali dzieci drogimi prezentami. Rzeczy materialne szybko pójdą w zapomnienie i wylądują w wypełnionej po brzegi skrzyni z zabawkami. Zamiast tego można zorganizować domowe przyjęcie, przygotować z myślą o dziecku jego ulubione  smakołyki i zaprosić gości mówi Agnieszka Carrasco – Żylicz. Zaskoczmy dzieci i przyrządźmy dla nich coś specjalnego. Na przykład płatki śniadaniowe Mlekołaki od Lubelli mają różne kształty i smaki, dzięki czemu możemy z nich stworzyć pyszne propozycje na ten szczególny dzień. Mlekołaki Piegołaki w połączeniu z mlekiem, orzechami i owocami staną się smakowitą atrakcją spotkania. Z kolei Mlekołaki Cinisy z miodem to dobry sposób na domowe batony. Przepisów na te smakołyki nie brakuje, wystarczy poszukać na stronie:http://uwielbiam.pl/przepisy/przegladanie/batoniki-z-mlekolakow-13089, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Świątecznej uczcie przy stole mogą towarzyszyć rodzinne tańce przy muzyce, zabawa w teatrzyk rodzinny, a nawet prawdziwy bal przebierańców. Ubranie dziecka w strój ukochanego bohatera z bajki może okazać się wspaniałą niespodzianką. Jednak nawet najbardziej oryginalne pomysły nie zastąpią samej atmosfery.  – Jeśli dziecko doświadczy ze strony dorosłych otwartości, radości ze wspólnie spędzonego czasu, tym intensywniej przeżyje ten dzień i poczuje się w pełni obdarowane – mówi Agnieszka Carrasco – Żylicz. Dobrym pomysłem do zrealizowania również ze starszym dzieckiem, będzie wycieczka rowerowa bądź piknik, na który wystarczy przygotować kilka przekąsek i wziąć ze sobą koc. A potem trzeba już tylko rozłożyć swój ekwipunek i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem na łonie natury. W budowaniu i pogłębianiu rodzinnych więzi bardzo pomagają rozmowy. Podczas spędzanych razem chwil, oprócz zabaw,  warto zagospodarować czas na wzajemne słuchanie tego, czym każdy chciałby się podzielić z innymi, co go trapi, a co uszczęśliwia. Dzięki temu dzieci poczują się szczęśliwe, bo będą wiedziały, że są ważne, potrzebne, a rodzice ich słuchają.

Czy znam potrzeby swojego dziecka?

Pierwszy dzień czerwca to niepowtarzalna okazja, aby zastanowić się nad tym czy znamy potrzeby, zainteresowania, talenty i pragnienia swojego dziecka i czy potrafimy je zaspokajać na co dzień. – Myślę, że w tym dniu warto dokonać rodzicielskiego bilansu i spróbować poszukać odpowiedzi. Zwykle pozostaje przestrzeń i czas, aby dokonać zmian, a także rozpocząć na nowo budowanie i zacieśnianie emocjonalnej więzi z dzieckiem – mówi Agnieszka Carrasco – Żylicz – Dzień Dziecka może stać się dla rodziców okazją do popatrzenia na swoją pociechę uważniej niż dotychczas i wsłuchanie się w to co ona mówi i przeżywa. Musimy pamiętać, że dzieci potrzebują naszego zainteresowania i bliskości przez cały czas, a nie tylko od święta.

Bogumiła Sobiecka