Dzień Osób Starszych nie tylko od święta

1 października corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji życzymy wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia wszystkim seniorom w naszym powiecie. Niejednokrotnie udowodnili nam, że potrafią żyć aktywnie i chcą się dalej rozwijać. Najlepszym dowodem na to jest filia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wołowie. Miejsce cieszy się dużym powodzeniem. 

Święto to jest też okazją do intensywniejszego propagowania postulatów, mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

W Polsce działają organizacje, które pamiętają o seniorach nie tylko od święta, ale na co dzień dokładają starań, aby poprawić jakość życia osób starszych. Jedną z nich jest Stowarzyszenie MANKO, wydawca Ogólnopolskiej Karty Seniora i magazynu „Głos Seniora”. Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna i bezterminowa, może ją wyrobić każdy senior, który ukończył 60 lat. Posiadaczom karty przysługują zniżki w różnego rodzaju firmach i podmiotach gospodarczych w całej Polsce, honorujących OKS, od uzdrowisk przez zakłady oferujące badania słuchu czy wzroku do placówek kulturalnych.

Stowarzyszenie MANKO jest także wydawcą „Głosu Seniora” – bezpłatnego magazynu dedykowanego seniorom i ich rodzinom, dystrybuowanego w 30 tys. egzemplarzy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i organizacjach seniorskich w całej Polsce. Główną ideą, która przyświeca redakcji magazynu jest przełamanie stereotypowego postrzegania osoby starszej, aktywizacja seniorów  i edukowanie ich w zakresie zdrowia, szczególnie dotyczących ich kwestii ekonomicznych i zmian w prawie. „Głos Seniora” jest nie tylko źródłem informacji, ale także platformą wymiany doświadczeń członków UTW i innych organizacji seniorskich. Magazyn jest tworzony przez seniorów i dla seniorów, dzięki czemu jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych.

Jednym z czołowych wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie MANKO i „Głos Seniora” wraz z UTW Politechniki Krakowskiej w Centrum Pedagogiki i Psychologii są III Ogólnopolskie Senioralia, których już trzecia edycja odbędzie się 8 października w Krakowie. Wydarzenie to jest niejako kwintesencją pro-seniorskich działań Stowarzyszenia – gromadzi setki seniorów z całej Polski, stając się szansą na silne zaznaczenie obecności osób starszych w przestrzeni publicznej i przełamanie krzywdzącego stereotypu typowego seniora. Seniorzy po Mszy w Kościele Mariackim barwnym pochodem, w rytm muzyki zespołu Sorrir Por Favor – samba batucada, udadzą się na teren Politechniki Krakowskiej, gdzie odbędzie się część wykładowa wydarzenia, podczas której seniorzy będą mogli wziąć udział w wykładach dotyczących aktywizacji seniorów, polityki pro-seniorskiej, zdrowia i bezpieczeństwa. Uczestnicy będą mogli również poddać się bezpłatnym badaniom.

Jednak Senioralia to nie tylko wykłady. Zaplanowano również Międzypokoleniówkę na Barce Augusta, w czasie której seniorzy będą mieli okazję nie tylko potańczyć w rytm muzyki puszczanej przez dj Wikę, ale także obejrzeć wyjątkowy pokaz mody z udziałem modelek 50+, podczas którego zostaną zaprezentowane kreacje z kolekcji autorstwa Igi Dymiel.

Podobne wydarzenia organizowane są na gruncie lokalnym. 5 listopada w Rzeszowie odbędzie się Dzień Zdrowia Seniora, w czasie którego seniorzy będą mogli wziąć udział w wykładach dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ekonomii oraz poddać się bezpłatnym badaniom.