Dziś pierwszy dzień wiosny!

W Polsce właśnie rozpoczęła się wiosna. Dokładnie 21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Warto pamiętać jednak, że wiosna astronomiczna przyszła do nas już wczoraj, 20 marca. Tego dnia wypadła równonoc wiosenna, a to właśnie po niej słońce przez następne pół roku będzie oświetlać mocniej północą półkulę Ziemi.

Z Pierwszym Dniem Wiosny wiążę się wiele tradycji i obyczajów. Najpopularniejszą jest topienie Marzanny. Z kolei wśród uczniów dużym zainteresowaniem cieszy się tzw. Dzień Wagarowicza, wiosna jest wtedy pretekstem do opuszczenia lekcji. Szkoły więc, planują na ten dzień luźniejsze lekcje i atrakcje, takie jak np. zawody sportowe, konkursy, imprezy czy apele.

O nadejściu wiosny informuje nas też przyroda. Pierwszymi oznakami są np. przebiśniegi, krokusy czy trawa, która staje się zieleńsza. Poza tym na spacerach można już zauważyć rozwijające się pąki drzew. Również pogoda powinna zapowiedzieć nadchodzące cieplejsze dni. Według prognoz temperatura raczej nie będzie już spadać poniżej 0.

A Wy widzieliście już pierwsze oznaki wiosny?