E-deklaracje. Urząd Skarbowy radzi

Już niedługo rozpocznie się nowy okres rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym, więc Ministerstwo Finansów zachęca do rozliczania się z Administracją Podatkową w formie elektronicznej.

E-Deklaracje stanowią część systemu e-Podatki realizowanego w ramach Projektu e-Deklaracje2, dostępnego poprzez stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.plktóre umożliwiają składanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Deklaracje podatkowe można składać drogą elektroniczną korzystając m.in. z:

– formularzy elektronicznych – formularze dostępne w zakładce e-Deklaracje, sekcja “Formularze” w postaci:

formularzy interaktywnych – do pobrania i wypełnienia w formacie PDF,

formularzy online dostępnych w postaci przystępnego kreatora ułatwiającego wypełnienie i złożenie deklaracje w zakresie:

podatku od czynności cywilnoprawnych: PCC-2, PCC-3, PCC-3/A,

podatku od spadków i darowizn: SD-2, SD-3, SD-3/A, SD-Z2,

zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej: PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z.

Formularze te nie wymagają pobrania żadnych dodatkowych programów i plików.

APLIKACJA E-DEKLARACJE

Aplikacja e-Deklaracje Desktop umożliwiająca osobom fizycznym złożenie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop to narzędzie, które umożliwia tylko osobom fizycznym (podatnikom, płatnikom) wysyłanie drogą elektroniczną deklaracji podpisanych “danymi autoryzującymi” (podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących). Aplikacja działa pod systemami Windows, Linux i Mac.

KONTO PODATNIKA NA PORTALU PODATKOWYM

Od 31 grudnia 2015 r. na Portalu Podatkowym każdy podatnik i płatnik może założyć konto służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową. Usługa została przygotowana przez Ministerstwo Finansów w ramach Programu e-Podatki. Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji czy prowadzonych spraw. Założenie konta na Portalu Podatkowym umożliwia elektroniczną komunikację poprzez wnoszenie podań oraz składanie deklaracji organom podatkowym, jak również doręczanie pism przez organy administracji podatkowej. Uruchomiona usługa umożliwia obecnie załatwianie spraw dotyczących trzech podatków: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP). W kolejnych latach Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie usługi o kolejne podatki tj. VAT, CIT, PIT.

WSTĘPNIE WYPEŁNIONE ZEZNANIE PODATKOWE PFR

Usługa Wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego –PIT-37 i PIT-38. PFR to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja podatkowa.

Usługa ta nie polega na tym, że to administracja podatkowa składa za nas zeznanie – jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Drogą elektroniczną można składać deklaracje bezpośrednio z systemów finansowo – księgowych przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji (modułów) dostarczanych przez producentów oprogramowania, a także korzystając z oprogramowania dostarczonego przez innych producentów.