Jak dbać o ubrania? Poznajmy zasady pielęgnacji!

Pranie w wysokiej temperaturze, suszenie, przechowywanie w ciasnej szafie, to wszystko wpływa na żywotność naszych rzeczy. Poznajmy podstawowe zasady pielęgnacji, aby nasze ulubione ubrania cieszyły na lata.

Pranie
Pierwszy i najważniejszy punkt. Bez niego żadna koszula czy spodnie nie mają prawa trafić do szafy. Aby pranie nie niszczyło naszych rzeczy przed praniem sprawdź:

  • Metkę oraz ścisłe zalecenia –  pierz zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na metce. Dowolne poprawki i eksperymenty mogą zakończyć się zniszczeniem odzieży. Szkoda ryzykować.
  • Proszek, proszkowi nie równy. Korzystniej zainwestować w dobry, sprawdzony proszek, może ciut droższy od nieznanych marek, ale stosować go ekonomiczniej.
  • Ilość tez nie jest bez znaczenia – używaj odpowiedniej ilości środków piorących. Zbyt mało nie pozwoli na właściwe upranie, a zbyt dużo utrudni płukanie. Pamiętaj, że każda przesada kosztuje.

Ważne:

  • Materiały delikatne, takie jak jedwab czy wełna powinno się prać ręcznie, używając łagodnych detergentów w płynie. Nie pozostawiaj ich dłużej w tym roztworze, niż na kilka godzin.
  • Bawełniane ubrania można śmiało prać w pralce, oczywiście w temperaturze nieprzekraczającej zaleceń producenta. Zazwyczaj kolorowe do 40º C, natomiast białe do 60º C.
  • W przypadku uporczywych plam warto zastosować odplamiacz. Nie pozostawiaj go zbyt długo na materiale, gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Najczęściej dopuszczalnym limitem czasu jest około 5 minut. Pamiętaj – metalowe guziki, napy i klamerki nie mogą mieć styczności z tymi detergentami. Nie zaleca się również stosowania ich na wełnie, jedwabiu oraz skórze.

Suszenie
Niby nic, a jednak. Jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnego i szybkiego suszenia warto zastanowić się nad suszarką elektryczną, która rewelacyjnie ułatwia to zajęcie, jednak sprawdza się bez żadnych zastrzeżeń głównie przy rzeczach bawełnianych. Inne tkaniny, takie jak syntetyki czy odzież wełnianą powinno się suszyć tradycyjnie. W przypadku standardowego suszenia warto korzystać z kilku sprawdzonych sposobów, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek jak skurczenie czy rozciągnięcie tkanin

  • Dzięki odpowiedniemu strząchnięciu ubrania zaoszczędzisz kilka minut na jego prasowaniu.
  • Unikaj suszenia tkanin na mocnym słońcu, gdyż grozi to utratą kolorów. W przypadku, gdy masz zamiar to zrobić zawsze odwracaj je na lewą stronę.
  • Koszule i kurtki rozwieszaj na wieszaku. Nie stracą swojego fasonu, a prasowanie zajmie Ci naprawdę chwilę.