Przed wyjazdem na urlop sprawdź swoje biuro podróży

family-932245_960_720Od ubiegłego sezonu urlopowego liczba zadłużonych biur podróży w Polsce wzrosła o 27%, a ich łączne zadłużenie przekroczyło 3 mln złotych. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. na koniec maja br. Jeśli nie chcemy, aby nasz wypoczynek stał się koszmarem, warto byśmy sprawdzili m.in. wiarygodność płatniczą wybranego organizatora naszego wyjazdu.

 

Planując upragniony wypoczynek, nie traćmy głowy. Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo na wyjeździe, zachować zdrowy rozsądek i ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych wypadków. Jednak jest jeszcze coś, co możemy zrobić, zanim wybierzemy cel naszej podróży. Przed zakupem wyjazdu warto sprawdzić wiarygodność biura podróży. I to nie tylko wśród znajomych i na forach internetowych, ale także w Biurze Informacji Gospodarczej.

 

 

Kondycja płatnicza biura podróży jest pierwszym, niezwykle ważnym wskaźnikiem jego rzetelności – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. – W celu weryfikacji wiarygodności płatniczej organizatora wycieczki warto skorzystać z usług biur informacji gospodarczej takiego. To bardzo proste. Wystarczy założyć w internetowym serwisie infoKonsument.pl bezpłatne konto, by móc sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro podróży nie jest zadłużone. To zaledwie chwila, która pomoże nam uniknąć kłopotów. Mogą się one pojawić w trakcie wypoczynku, a nawet jeszcze przed jego rozpoczęciem. Biuro podróży może odwołać wyjazd jeszcze przed jego rozpoczęciem, na przykład z powodu niewypłacalności – dodaje Edyta Szymczak.

 

 

Z danych Rejestru Dłużników ERIF wynika, że aż w dziesięciu województwach w Polsce wartość zadłużenia tour operatorów wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku nawet o kilkanaście procent. Największy łączny wzrost zadłużenia dotyczy biur podróży w województwie małopolskim  i kujawsko-pomorskim.

 

 

 

 

 

uu

 

 

 

Rys.1. Procentowy wzrost/spadek łącznej wartości zadłużenia biur podróży w okresie od 01.06.2015 r. do 01.06.2016 r. w podziale na poszczególne województwa.

 

 

W Rejestrze Dłużników ERIF BIG znajdują się obecnie informacje dotyczące zadłużenia na temat 255 biur podróży (w ubiegłym roku było ich 201). Ich łączne zadłużenie przekracza 3 mln zł. Z danych Rejestru wynika także, że największa liczba zadłużonych biur znajduje się w województwach: dolnośląskim (45), mazowieckim (43) i małopolskim (43). Pod względem wartości zadłużenia firm turystycznych w poszczególnych województwach przodują biura w województwach: mazowieckim (700 202,00 zł), małopolskim (582 400,00 zł) i śląskim (570 812,00 zł).

 

 

uuu

 

 

Rys.2. Łączna wartość zadłużenia biur podróży w podziale na województwa – stan na 01.06.2016 r.

 

 

Aby zachęcić wszystkie osoby do sprawdzania wybranych przez siebie biur podróży, Rejestr Dłużników ERIF przygotował specjalną ofertę. Do końca czerwca br. każdy, kto odwiedzi stronę infoKonsument.pl i założy darmowe konto w serwisie, będzie mógł bezpłatnie sprawdzić wiarygodność płatniczą wybranego przez siebie biura podróży. Aby to zrobić, wystarczy znać NIP tour operatora. Takie sprawdzenie zajmuje dosłownie chwilę i pomaga uniknąć problemów z nierzetelnymi organizatorami wypoczynku.

 

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce:

 

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.

www.krd.pl

Małgorzata Kaczmarski – osoba fizyczna

(100% akcji)

Wrocław

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl

KRUK S.A. (100% akcji) – największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami

Warszawa

BIG InfoMonitor S.A.

www.infomonitor.pl

BIK S.A., Związek Banków Polskich*

Warszawa

KBIG S.A.

www.kbig.pl

Deltavista International AG

(100% akcji)

Kraków

KIDT BIG S.A.

www.kidt.pl

Brak wpisu**

Kielce

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.