Dołącz do marszu “Białej Wstążki”

Co roku w ponad pięćdziesięciu krajach świata, odbywają się symboliczne marsze “Białej Wstążki”. Ich uczestnicy przypominają o przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu.

“Biała Wstążka” to międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki. Jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę.

Jako mieszkańcy gminy Wołów chcemy się włączyć w tę międzynarodową kampanię. Marszem “Białej wstążki” wyrażamy swój sprzeciw wobec przemocy używanej w stosunku do kobiet. Z prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy i ochrony ofiar przemocy w rodzinie, wiadomo że problem ten istnieje i cały czas jest aktualny. Na 100 % założonych Niebieskich Kart, 95% dotyczy przemocy skierowanej wobec kobiet. Dlatego trzeba o niej mówić i trzeba z nią walczyć i jej zapobiegać.
Kilkunastoosobową grupą planujemy przemarsz w asyście funkcjonariuszy policji spod budynku OSIR (ul. Panieńska 6 pod Urząd Miejski w Wołowie). Każdy z uczestników będzie miał przypiętą tytułową białą wstążkę.

Program:
– zbiórka przed hala OSiR, ul. Panieńska 6
– przemarsz ulicami miasta w kierunku Rynku
– prezentacja układu tanecznego (One Billion Rising-Polska Piosenka 2017- Nazywam się Millard),
– prezentacja przygotowanych prezentacji szkół
– ciepły poczęstunek (grochówka, herbata).

Podczas marszu szkoły zaproszone do udziału w wydarzeniach zaprezentują przygotowane przez siebie plakaty i transparenty. Będą również rozdawane ulotki dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz informatory gdzie szukać pomocy zarówno dla ofiar przemocy jaki i sprawców i osób współuzależnionych.

Elżbieta Krzykwa, kierownik MOPS w Wołowie