Dzieła Willmanna znów zdobią ściany klasztornego kościoła w Lubiążu [FOTO]

Materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot. Magdalena Lorek.

W dawnym kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP, który znajduje się w opactwie cystersów w Lubiążu pojawiła się niezwykła prezentacja obrazów Michaela Willmanna. „Ja tu jeszcze powrócę! Willmann” to tytuł tego wydarzenia, które zostało zorganizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Od 21 grudnia 2021 r. zwiedzając klasztor w Lubiążu możemy podziwiać reprodukcje obrazów Michaela Willmanna, które malowane były przez artystę dla tego miejsca i zdobiły je przez prawie 300 lat. Oryginały wciąż jednak znajdują się w Warszawie gdzie trafiły po II wojnie światowej. Kopie, które wiszą teraz w Lubiążu powstały w czasie przygotowań do wystawy „Willmann. Opus magnum”, której premiera odbyła się 21 grudnia 2019 roku w Pawilonie Czterech Kopuł.

Kopie te stanowią tylko ślad i namiastkę dawnej świetności oraz bogactwa artystycznego kościoła lubiąskiego. Mają przypominać, iż miejsce to było w przeszłości skarbnicą arcydzieł nowożytnej sztuki śląskiej. A także budzić nadzieję, że jeszcze tutaj powrócą! – wyjaśnia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Fundacja Lubiąż

Prezentację sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, .Fot. Magdalena Lorek

Zobacz też: