Nasza księgarnia poleca – mroczne historie i opowieści z natury

Księgarnia Barbary Skrzyńskiej w Brzegu Dolnym rekomenduje lektury na jesienne wieczory:

archiwum-oks

EMMA CLINE “Dziewczyny”

Ta powieść miała premierę kilka dni temu. Na okładce można znaleźć wzmiankę, że jest to najbardziej oczekiwana książka 2016 roku. I choć jest to opis na wyrost, to rzeczywiście jest to tytuł wart zainteresowania. Historia dzieje się w Ameryce lat 60-tych XX wieku. Inspirowana jest życiem i zbrodnią sekty Charlesa Mansona. Opisane wydarzenie obserwujemy oczami czternastolatki. Nastoletnia Evie rozczarowana zarówno swoimi rówieśnikami, jak i sytuacją własnych rodziców, ulega fascynacji grupą dziewczyn spotkanych w parku. Uwodzi ją wolność, nieskrępowanie i dreszcz niebezpieczeństwa jakie im towarzyszą. Wciągnięta w ich życie obserwuje, a wkrótce zaczyna uczestniczyć w oswajaniu pojawiającej się przemocy, która prowadzi w przerażającym kierunku. Ciekawa pozycja, pokazująca jak postrzeganie zła zależy od czasu i miejsca naszego życia.

archiwum-1-oks

 

JANE GOODALL “Mądrość i cuda świata roślin”

Jane Goodall dała się poznać jako niezrównana badaczka i miłośniczka szympansów. Aktywnie wspierająca działania na rzecz ochrony środowiska, ukazywała nie raz zależność między naturą a możliwością przetrwania szympansów oraz naszego gatunku. Tym razem spotykamy się z opisem fascynującego świata roślin oraz jego wpływem na całe ludzkie życie. Dowiadujemy się o formach komunikacji roślin i ich niepohamowanej sile życia. We wszystkie zagadnienia wplątane są wspomnienia oraz osobiste przemyślenia autorki ukazujące jej duchowe powiązania z przyrodą. Książka ta jest niezwykłym podręcznikiem przyrody, który czyta się jak powieść.

archiwum-2-oks

JORN LIER HORST “Szumowiny”

Kolejna książka z serii kryminałów o inspektorze Williamie Wistingu z policji Larvik w Norwegii. Seria jest połączeniem klasycznych, policyjnych kryminałów z klimatem ze skandynawskich powieści. Wyczuwa się gęstą i chłodną atmosferę północy z tajemnicą ludzkiego okrucieństwa. Tym razem Wistingowi i jego małemu wydziałowi przyjdzie się zmierzyć z zagadką wyrzuconych na brzeg czterech, lewych stóp . Czy należą one do mieszkańców miasta, którzy w ostatnim czasie zaginęli i czy wiążą się z nimi ogromne ilości znalezionej, niezarejestrowanej broni? Znając sposób działania Wistinga z poprzednich powieści możemy mieć pewność, że nie odpuści dopóki nie znajdzie rozwiązania. Ciekawe tylko czy i tym razem równoległe śledztwo prowadzić będzie jego córka, dziennikarka norweskiego dziennika. Człowiek podobno uczy się na błędach.