10 km dróg za 7 milionów złotych. Już w tym roku!

10 km dróg za 7 milionów złotych. Już w tym roku
Rozmowa z Dariuszem Chmurą, burmistrzem Gminy Wołów

– W ubiegłym tygodniu, w Obornikach Śląskich miało miejsce podpisanie umów z wykonawcami i przekazanie placów budowy pod przebudowę dróg wojewódzkich, która planowana jest również na terenie gminy Wołów. Co planowane jest na naszym terenie?

– Jako przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego razem z innymi burmistrzami szukałem rozwiązania na sfinansowanie remontu dróg wojewódzkich, aby nie załamać budżetów sejmiku i gminy, bo potrzeby ciągle są duże, a pieniędzy zawsze brakuje.  Dziesiątki spotkań z marszałkiem Cezarym Przybylskim i Jerzym Michalakiem pozwoliły na wypracowanie koncepcji poprawy komunikacji drogowej w subregionie. Dzięki wsparciu radnych wojewódzkich, zwłaszcza Ryszarda Lecha, a także zgodnej polityki samorządów Wołowa, Milicza, Prusic, Żmigrodu, Krośnic i Obornik Śląskich wynegocjowaliśmy remont 60 kilometrów dróg, w tym 10 km w Wołowie. To wydarzenie bez precedensu. Nigdy wcześniej w tej części województwa nie prowadzono remontów na taką skalę, a należy podkreślić że całość inwestycji wyniesie 32 mln zł. Przecież nikt nie jest zadowolony z miejscowego łatania dziur, nawet jeśli wycinane są duże fragmenty nawierzchni. Tym razem będzie inaczej. Istniejąca warstwa nawierzchni zostanie sfrezowana, a na jej miejsce pojawi się nowy asfalt, tzw. asfalt gumowy. Dzięki domieszce materiałów gumowych będzie bardziej trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

– Kiedy ruszą prace i kto je będzie finansował?

– Prace zostaną wykonane do 31 października tego roku. Całość inwestycji w naszej gminie, której wartość wynosi blisko 7 milionów złotych pokryje budżet województwa dolnośląskiego. Zatem nie dołożymy ani złotówki. W obrębie naszej gminy postępowanie wygrało Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg Kobylarnia S.A. Dziś mogę oficjalnie powiedzieć, że wyremontujemy ciąg od ul. Poznańskiej przez Korzeniowskiego, Jana Pawła II, Trzebnicką, Żeromskiego po wyjazd z Lipnicy. Ponadto zakończmy remont drogi do Pełczyna. Wciąż trwają rozmowy z wykonawcami i pozostałe odcinki będę w stanie przekazać po ostatecznych ustaleniach z inwestorem DSDiK.

– Mieszkańcy gminy od lat narzekają na stan dróg wojewódzkich przebiegających przez Wołów, szczególnie przez te główne ciągi.

Więcej informacji znajdziecie na łamach gazety Kurier Gmin! Oraz na eprasa.pl