Badanie mammograficzne w Wołowie i Brzegu Dolnym

Wszystkie panie w wieku 50-69 lat będą mogły zrobić bezpłatną mammografię bez skierowania. Specjalny mammobus przyjedzie do Wołowa i Brzegu Dolnego.

Badania zorganizowano w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Jest ono bezpłatne dla pań w wieku 50-69 lat, ponieważ to one są najbardziej narażone na ten rodzaj nowotworu. Kobiety w tym przedziale wiekowym nie potrzebują skierowania.

Kobiety między 40-49 rokiem życia oraz 70-75 mogą zrobić  mammografię ze skierowaniem. Wzór druku dostępny jest na stronie internetowej www.fundusze.mammo.pl.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich, dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, czyli guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza. To bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. – Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Mammobus przyjedzie do Wołowa 1 grudnia. Stanie przy Urzędzie Miasta i Gminy w Rynku. Do Brzegu Dolnego przyjedzie 12 grudnia. Badanie będzie można wykonać  przy Dolnobrzeskim Specjalistycznym Centrum Medycznym przy ul. Wilczej 6.  Na badanie trzeba się wcześniej zarejestrować pod numerem telefonu: 58 666 2 444 lub na www.mammo.pl/formularz.