Bezpieczni piesi i rowerzyści – co dalej ze zmianami?

Wołowscy policjanci jednego dnia wykryli kilkadziesiąt wykroczeń i wręczyli kilkanaście mandatów. Czy na naszych drogach pieszy i rowerzysta może czuć się bezpiecznie? Co dalej z zapowiadanymi przez Rząd zmianami w prawie o ruchu drogowym?

Policjanci z wołowskiej Komendy przeprowadzali w styczniu akcję “Bezpieczny pieszy i rowerzysta”. – Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek ochrony. Funkcjonariusze w ciągu jednego dnia ujawnili 21 wykroczeń przez kierujących pojazdami. 12 osobom wręczono mandaty karne, a wobec 9 osób zastosowano pouczenia – mówi sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie.

Przypomnijmy, że w tym roku mają wejść zmiany w przepisach, które mogą dać pieszym większe prawa. Projekt Ministerstwa Infrastruktury został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów z założeniem, że rząd przyjmie go w pierwszym kwartale tego roku. Ale na wejście zmian w życie przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. O sytuacji będziemy informować na bieżąco na naszym portalu w papierowym wydaniu Kuriera Gmin.

Jakie prawa ma pieszy?

Obecnie w Polsce pieszy ma pierwszeństwo w chwili, kiedy już jest na pasach. Gdy się dopiero do nich zbliża, pierwszeństwa nie ma i nadjeżdżające auto nie ma obowiązku się zatrzymać, aby go przepuścić. Po zmianach w prawie, pieszy miałby pierwszeństwo już będąc w pobliżu przejścia.

Jakie zmiany mogą wejść w tym roku?

Ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany. Poselski projekt, który trafił w grudniu 2019 roku do konsultacji międzyresortowych, zakładał kilka istotnych zastrzeżeń w tym:

– Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

– Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

– Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.

– Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych.

Niezależnie czy zmiany te wejdą w życie czy nie, pieszy to bezbronny uczestnik ruchu, który dla własnego bezpieczeństwa powinien uważać poruszając się po pasach. Pamiętajmy, że ostrożność wymaga od nas skupienia uwagi, ale za to może uratować nam życie.