Brakuje maszynistów. Początkujący może zarobić nawet 5tys. zł!

W najbliższych czterech latach na emeryturę odejdzie co piąty maszynista – wynika z najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego. Maszynistów szukają także Koleje Dolnośląskie.

W Polsce pracuje obecnie 17 tys. maszynistów, a blisko połowa ma przeszło 50 lat. Zgodnie z wyliczeniami UTK, do 2022 r. na emeryturę odejdzie 3,5 tys. z nich, czyli co piąty. Najwięcej – 900 odejdzie w 2020 r.
Kiedyś technika kolejowe były w każdym większym mieście, przez które przebiegała linia kolejowa. Odeszliśmy od tego, średni wiek maszynistów zaczął wzrastać.
Szkolenie kończące się zdobyciem świadectwa maszynisty trwa dwa lata – Kursanci uczą się obsługi konkretnych typów pojazdów i jazdy na konkretnych liniach. Zanim przystąpią do samodzielnej jazdy pod nadzorem maszynistów, muszą wyjeździć 500 godzin jako obserwatorzy. Nie pełnią wtedy żadnej funkcji, po prostu przyglądają się pracy maszynisty. Następnie muszą już samodzielnie wyjeździć 1100 godzin
Wcześniej trzeba jeszcze przejść 3-miesięczne szkolenie teoretyczne na licencję, która jednak nie uprawnia do prowadzenia lokomotyw, ale jest niezbędne, aby przystąpić do właściwego szkolenia. Gra jednak jest warta świeczki. Maszyniści zaczynający pracę mogą liczyć na 3800 zł na rękę, a z dodatkami nawet na 5 tys. zł. Kandydatów odstraszają jednak wymagania zdrowotne i długie szkolenie.

Więcej informacji znajdziecie na łamach gazety Kurier Gmin! Oraz na eprasa.pl