Brexit: Co oznacza dla Polaków? Czy potrzebny jest paszport, aby wyjechać do Wielkiej Brytanii?

O północy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stało się faktem. Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła wspólnotę. Co z naszymi rodakami mieszkającymi w WB? Jakie będą konsekwencje brexitu dla Polaków?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, potocznie zwane brexitem zakończyło się 1 lutego 2020 roku o północy. Obecnie rozpoczął się okres przejściowy. W czasie trwania tego okresu została utrzymana swoboda przepływu osób. Oznacza to, że Brytyjczycy nadal będą mogli pracować i osiedlać się w Unii Europejskiej, a obywatele pochodzący z krajów UE też będą mogli to robić w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy urzędnicy zapewniają, że niewiele zmieni się w życiu zwykłych obywateli oraz przedsiębiorstw.

Co z naszymi rodakami żyjącymi w WB?

Jeżeli obywatel kraju Unii Europejskiej chce zostać na wyspach po zakończeniu okresu przejściowego, musi złożyć wniosek o status osoby osiedlonej do końca czerwca 2021 roku. Osoby, które przyjadą do WB w czasie okresu przejściowego mogą starać się o nadanie tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Według danych brytyjskiego resorty spraw wewnętrznych wynika, że polska mniejszość liczy tam 905 tys. osób i jest największą mniejszością w Wielkiej Brytanii. Nie dziwi więc fakt, że do końca grudnia 2019 roku, wniosek o nadanie statusu osoby osiedlonej złożyło ponad pół miliona Polaków.

Należy pamiętać jednak, że status przyznawany jest, jeśli wnioskujący udowodni, że mieszka w WB od co najmniej 5 lat. Osoby, które nie mają takiego stażu otrzymują status tymczasowy.

Do Wielkiej Brytanii z paszportem?

Osoby często podróżujące do Wielkiej Brytanii na pewno zadają sobie pytanie, czy po brexicie będzie konieczny paszport. Nie trzeba się jednak obawiać o dodatkowe dokumenty. Podróżowanie ma odbywać się na dotychczasowych zasadach i dotyczy to również obywateli Wielkiej Brytanii. Poza tym dalej będą honorowane takie dokumenty jak m.in.: narodowe prawo jazdy, dokumenty dla zwierząt czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Również zasady roamingu w połączeniach telefonicznych nie ulegną zmianie.