Brzeg Dolny i Wołów poszukuje wolontariuszy Szlachetnej Paczki

W całej Polsce ruszyła rekrutacja SuperW, czyli wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku w całej Polsce poszukiwanych jest aż 13 500 wolontariuszy, którzy zorganizują mądrą pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin i dzieci.
W Brzegu Dolnym oraz Wołowie też poszukiwani są wolontariusze. Zgłaszać się można do końca września przez stronę www.superw.pl.
Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to dwa ogólnopolskie programy społeczne organizowane przez Stowarzyszenie Wiosna, które od 2001 r. pomaga ludziom wydobywać to, co w nich najpiękniejsze.
Kim jest SuperW?
W Szlachetnej Paczce SuperW, czyli wolontariusz, dociera do rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji. Poprzez spotkania z nimi określa, jaki rodzaj pomocy będzie dla nich mądrą pomocą, dającą impuls do zmiany. Następnie łączą potrzebujących z darczyńcami.
Wolontariusze Akademii Przyszłości przez cały rok regularnie spotykają się raz w tygodniu z dziećmi, które nie wierzą w swoje możliwości i nie odnajdują się w szkolnej rzeczywistości. Poprzez spotkania stają się dla podopiecznego przyjacielem i mentorem. SuperW uczy dziecko, jak wygrywać i przeprowadza go od porażki w szkole, do sukcesu w życiu.
Bez SuperW nie ma Paczki i Akademii
Ilość zaangażowanych wolontariuszy przekłada się na to, ilu potrzebującym rodzinom i dzieciom będziemy mogli pomóc w nadchodzącej edycji. W samym Brzegu Dolnym poszukiwanych jest 15 śmiałków do drużyny Szlachetnej Paczki.
W ubiegłorocznej edycji dzięki pracy wolontariuszy w całej Polsce pomoc otrzymało blisko 19 tysięcy rodzin i ponad 2000 dzieci w Akademii Przyszłości.
Dlaczego warto?
Angażując się w wolontariat w Paczce i Akademii, można pomóc innym, ale również rozwinąć siebie. Zdobywając cenione na rynku pracy doświadczenie, nabywając kompetencje społeczno- biznesowe i umiejętności komunikacyjne, można się stać atrakcyjnym kandydatem dla każdego pracodawcy. Kandydaci mogą się zgłaszać do końca września. Kolejność zgłoszeń ma znaczenie.
Szlachetna paczka to program, który dociera do osób i rodzin żyjących w trudnej –niezawinionej ‒ sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko “ubóstwo” materialne, lecz także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy, brak odpowiedniej edukacji.
Akademia Przyszłości to program, w którym przez cały rok pracujemy z dziećmi z rodzin żyjących w trudnej sytuacji i w oparciu o model tutoringu oraz System Motywatorów Zmiany, przeprowadzamy je od porażki w szkole do sukcesu w życiu.
Wolontariusze spotykają się z rodzinami, które wcześniej były zgłoszone do pomocy przez mieszkańców. Przeprowadzają z nimi rozmowy, pytają o ich potrzeby. Pomocą nie są obejmowane rodziny, w których występuje problem przemocy i uzależnień. Po wstępnej weryfikacji spisywane są ich historie. Trafiają one później do internetowej bazy wraz z wykazem, czego najbardziej potrzebują. Może to być nowa pościel, łóżko dziecięce lub lodówka. Kolejnym krokiem jest wybór rodziny przez darczyńców i przygotowanie darów. Wolontariusze pośredniczą w przekazywaniu świątecznych paczek. Pakunki trafiają do rodzin przed Bożym Narodzeniem.
W zeszłym roku w Wołowie i Brzegu Dolnym pomoc otrzymało 35 rodzin. W sumie wartość wszystkich paczek w naszym powiecie wyniosła 104 700 zł.