Co nasi mieszkańcy najczęściej zgłaszają Policji?

Najczęściej mieszkańcy zgłaszają źle zaparkowane auta (zdjęcie z archiwum)

Aplikacja “Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa“, z której korzystają mieszkańcy powiatu wołowskiego wpływa na poziom lokalnego bezpieczeństwa. Nie wiesz jeszcze jak działa aplikacja?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 5 października 2016 roku. Jest to aplikacja wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a Policją. Z Mapy może skorzystać każdy wchodząc na stronę internetową Policji, również na stronę Komendy Powiatowej Policji w Wołowie i klikając w ikonę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde zaznaczone zgłoszenie trafia do funkcjonariuszy, którzy następnie je weryfikują.

Od początku poprzedniego roku wołowscy funkcjonariusze sprawdzili 1625 zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju zagrożeń na terenie naszego powiatu – komentuje sierż. szt. Marzena Pawlik z wołowskiej Komendy Powiatowej Policji.

Około 500 z tych zgłoszeń dotyczyło zagrożeń związanych z ruchem drogowym. Najczęściej były to przekroczenia prędkości (296 zgłoszeń) oraz nieprawidłowe parkowanie (72 zgłoszenia). Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wołowie 1124 razy sprawdzali miejsca wskazane przez mieszkańców. Najczęściej te na których był  spożywany alkohol (456 zgłoszeń). Aż 327 z tych zgłoszeń zostało przez policjantów potwierdzonych.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji – zaangażuje siły i środki Policji w weryfikację tego zgłoszenia. Niestety zdarzają się zgłoszenia, które okazują się nieprawdziwe. W 2019 roku 454 zgłoszeń to były żarty – dodaje wołowska policjantka.

Pamiętajmy, mapa nie zastępuje pilnej interwencji Policji. Wówczas należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.