Co nowego czeka uczniów w szkole?

Co nowego czeka uczniów w szkole?
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, odwiedziliśmy szkoły w naszym powiecie. Odbyły się uroczyste apele, podczas których nauczyciele witali swoich uczniów po długiej przerwie.

W Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym, po długiej przerwie, o godzinie 9.00 można było usłyszeć pierwszy dzwonek. Co prawda, dziś tylko zwołujący na uroczysty apel. Uczniów powitała dyrektor szkoły, Małgorzata Staniszewska, kierując swoje słowa w szczególności do uczniów klas pierwszych. Gościem był wicestarosta Władysław Boczar, który życzył uczniom owocnego roku szkolnego. Uroczyste apele miały miejsce również z Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu Dolnym oraz Technikum nr 1 w Wołowie. Na twarzach uczniów dało się wyczytać radość po spotkaniu z kolegami z ławek.

 

A co nowego w szkole?

Rok szkolny zaczyna się po staremu, ale w ministerstwie już szykują  zmiany. W szkołach tzw.”trudne przedmioty” nie będą mogły się odbywać później niż po 6 godzinie nauki. Chodzi o przedmioty przede wszystkim ścisłe, takie jak chemia, matematyka czy fizyka. Swoje stanowisko ministerstwo  edukacji tłumaczy spadkiem koncentracji u dzieci w ostatnich godzinach nauki danego dnia. Warto więc, według nich, od przedmiotów “bardziej wymagających” rozpocząć szkolny dzień, gdy uczniowie będą w pełni skoncentrowani. Opinia i pomysł zmian poparty jest raportami Naczelnej Izby Kontroli, które ukazują “luki” w planach zajęć. Rodzice nowemu rozporządzeniu przyklaskują, jednak wśród dyrektorów placówek budzi ono wątpliwości. Tłumaczą, że przy układaniu planu lekcji pod uwagę branych jest wiele czynników, m. in. dostępność sal, nauczycieli, a grafik trzeba układać tak, żeby nie było tzw. “okienek” między zajęciami. Pomysł, owszem, uważają za słuszny, niemniej jednak niewykonalny, zwłaszcza w dużych placówkach. Kolejnym zgrzytem w sprawie jest…

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na łamach gazety Kurier Gmin! Oraz na eprasa.pl/news/kurier-gmin