Czy weterynarz zostanie uniewinniony?

Już jutro, 17 listopada o godzinie 10.30 w sali nr 15 Sądu Rejonowego w Wołowie odbędzie się rozprawa obwinionego Artura Różyckiego. Właściciel przychodni “Podaj Łapę” w Wołowie i Brzegu Dolnym był obwiniany przez powiatowego lekarza weterynarii o nielegalne prowadzenie schroniska. Weterynarz ma podpisane umowy z samorządami na odławianie rannych, bezdomnych zwierząt. W ramach członkostwa w stowarzyszeniu “Help Animals” znajduje im z kolei nowy dom. W obronie lekarza stanęła lokalna społeczność. W internecie, z inicjatywy Rafała Borzyńskiego z Wołowa, powstała petycja, którą podpisało blisko 42 tysiące osób. Wszystkie one chciały oczyszczenia Artura Różyckiego z zarzutów.
Sprawa trafiła na policję, a stamtąd do sądu. Zainteresował się nią rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który zaskarżył decyzję inspektora powiatowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W skardze powołał się na konstytucję. Uznał, że działania inspekcji weterynaryjnej zaprzeczają nałożonemu na nią obowiązkowi wspierania obywatelskich inicjatyw na rzecz ochrony zwierząt, czym właśnie zajmuje się Artur Różycki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał racje rzecznika praw obywatelskich. To jednak nie koniec sprawy znanego weterynarza.
W Sądzie Rejonowym w Wołowie nadal trwa bowiem rozprawa o ukaranie Artura Różyckiego.