Działkowcu! Nie daj się okraść

Jak zabezpieczyć swoje mienie?

Kończący się sezon letni sprawia, że rzadziej odwiedzamy swoje działki. Mniejszy ruch w okolicach ogródków działkowych, szczególnie wieczorami, zachęca złodziei. Pamiętajmy o zabezpieczaniu swojego mienia przed opuszczeniem działki, a podczas wykonywania prac polowych nie pozostawiajmy cennych przedmiotów poza widokiem naszego wzroku.

Łupem amatorów cudzego mienia padają najczęściej elektronarzędzia, sprzęt grający, butle gazowe, kosy spalinowe, podkaszarki, ale także torebki, portfele pozostawione bez nadzoru poza zasięgiem wzroku właściciela, które stanowią swoistą “okazję”.

Zastosowanie się do kilku rad powinno znacząco zmniejszyć szansę zaistnienia kradzieży.

Podczas przebywania na działce i wykonywania prac polowych nie pozostawiajmy cennych przedmiotów poza zasięgiem naszego wzroku. Torebka powieszona na klamce czy ogrodzeniu lub położona w altanie kiedy drzwi są otwarte stanowi swoistą “okazję” dla złodzieja. Oddalając się z miejsca nawet na kilka metrów, wykonując prace w głębi działki, zamknijmy furtkę i drzwi od altany. Czynność ta zajmie tylko chwilę, a pozwoli uchronić się przed kradzieżą.

Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?

1. Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte wartościowe przedmioty w różnego rodzaju skrytkach. Zastanówmy się nad przeniesieniem sprzętu ogrodowego na okres zimowy w inne bezpieczne miejsce, które będzie w stanie częściej nadzorować.

2. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy odpowiedniej jakości zamki.

3. Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.

4. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób.

5. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

6. Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Kiedy częstotliwość odwiedzin na działkach się zmniejsza jest to tym bardziej ważne. Zwracajmy uwagę także na domki sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

KPP Wołów