Dziś zmieniamy czas na zimowy

Już dzisiaj zmieniamy czas na zimowy. Kiedy i w którą stronę przestawia się wskazówkę zegarka? Chociaż co roku dwa razy musimy przestawiać czasomierze, to większość z nas nie pamięta, kiedy śpimy dłużej, a kiedy krócej.

Corocznie czas zmieniamy dwa razy: z zimowego na letni w marcu i z letniego na zimowy jesienią. Powrót do tzw. czasu astronomicznego, czyli zimowego, następuje w ostatni weekend października – z soboty na niedzielę. Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października o godzinie 3.00. Jest to ta „bardziej lubiana” zmiana, bo dzięki niej możemy spać o godzinę dłużej.  Choć wiele naszych urządzeń samo dostosowuje godzinę, to jednak nadal wiele z nich trzeba przestawiać ręcznie. Przy zmianie czasu na zimowy wskazówkę należy cofnąć – czyli z godziny 3.00 przestawić ją na 2.00.

Kolejna zmiana czasu  na letni  w 2017 roku przewidziana jest 25 marca – podobnie z soboty na niedzielę. Tym razem zmieniać będziemy zegarki z 2.00 na 3.00 rano. Czyli pośpimy godzinę krócej. Do tego czasu obowiązywać będzie czas zimowy.