E-recepta już obowiązuje. Jak ją zrealizować?

źródło: pacjent.gov.pl

E-recepta weszła do użycia w tę środę (8 stycznia 2020 roku). Od dzisiaj lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty. W aptekach będą realizowane tylko nowe wersje zamiast tradycyjnej. Co powinien wiedzieć każdy pacjent w związku z tą zmianą?

Czym jest e-recepta?

E-recepta to nowa, elektroniczna wersja tradycyjnej recepty wystawianej przez lekarza. Możemy ją otrzymać na skrzynkę e-mail lub przez SMS. Nowy system ma przysłużyć się pacjentom i lekarzom.

Przede wszystkim elektroniczna recepta może być realizowana w kilku aptekach bez konieczności odpisywania jej. Poza tym nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek, bo e-recepta jest zawsze czytelna. A jeżeli korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta, w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek. Na wystawionej e-recepcie również znajdziesz takie informacje.

Dzięki informatycznemu systemowi e-zdrowie lekarz będzie miał dostęp do przejrzenia leków, które wcześniej zostały wystawione danemu pacjentowi. Poza tym zobaczy też całą historię leczenia tego pacjenta.

Jak wstawiana jest e-recepta?

Każdy lekarz od 8 stycznia ma obowiązek wystawić e-receptę. Po jej wystawieniu zostanie ona przesłana na nasz adres e-mail lub numer telefonu. Na naszą prośbę, lekarz może wydrukować receptę. Każda e-recepta zostanie zapisana na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli zdarzy nam się zgubić receptę lub usunąć to możemy ją pobrać z IKP.

Jak realizować nowe recepty?

W aptece musimy okazać kod kreskowy z pliku, który otrzymaliśmy na skrzynkę e-mail. Możemy to zrobić na ekranie naszego smartfona. Receptę można też zrealizować podając kod SMS wraz z numerem PESEL, na który recepta została wystawiona. Jeśli poprosiliśmy lekarza o wydruk, może okazać go jak tradycyjną receptę.

Co z tradycyjnymi receptami?

Jest kilka wyjątków, kiedy możemy otrzymać tradycyjną receptę. Lekarz wystawi taką, jeśli będzie awaria prądu lub nie będzie miał dostępu do systemu e-zdrowie, przez który e-recepty są wystawiane. Stara recepta może zostać również wystawiona dla osób o nieustalonej tożsamości. Tradycyjne, papierowe recepty poza tymi wyjątkami, wychodzą z użycia.