Jesteś niepełnosprawny? Odbierz i nadaj przesyłkę w domu

Już około 27 tysięcy osób w Polsce korzysta z usług kierowanych do osób niewidomych, ociemniałych bądź poruszających się wózkami inwalidzkimi. Jednak nie wszyscy wiedzą jak załatwić sprawę, aby listonosz wiedział, że nie może zostawić osobie niepełnosprawnej awizo w skrzynce pocztowej.

Jeśli jesteś osobą niewidomą możesz nieodpłatnie nadać lub odebrać przesyłki pocztowe. Podobnie jest w przypadku korespondencji, której adresatem są biblioteki lub organizacje osób niewidomych lub ociemniałych.

Osoby niewidome, ociemniałe lub poruszające się na wózku inwalidzkim mogą odbierać i nadawać przesyłki w miejscu zamieszkania – zajmie się tym listonosz. Dotyczy to również zwykłych listów, które docelowo mają trafić do skrzynki pocztowej- w tej sytuacji listonosz dostarczy je bezpośrednio do odbiorcy.

Aby móc skorzystać z tej usługi należy zgłosić się do placówki pocztowej, gdzie zostaniemy wpisani do specjalnego rejestru. Możemy też zapytać o nią listonosza.

O tym, że istnieje taka możliwość wiele osób niepełnosprawnych nie wie. Do redakcji Kuriera Gmin zgłosiła się pani Helena, która ma poważny problem ze wzrokiem. Z trudem odnalazła awizo w skrzynce zostawione przez listonosza. Po naszej interwencji na poczcie polskiej, oddział w Wołowie, sprawa została szybko załatwiona. Listonosz osobiście zgłosił się do mieszkanki, aby wpisać ją do rejestru osób niepełnosprawnych. Nigdy więcej nie zostawi jest w skrzynce awizo. Pocztę dostarczy osobiście.