Dni wolne od pracy i szkoły w okresie Bożego Narodzenia

W jaki dzień wypada Boże Narodzenie? Kiedy wziąć dodatkowy urlop, żeby dłużej cieszyć się świętami? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Boże Narodzenie w środku tygodnia

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Sama Wigilia, 24 grudnia, to wtorek. Niestety poniedziałek jak i wtorek, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto więc już pomyśleć o wypisaniu urlopu na te dni, żeby mieć więcej czasu np. na świąteczne przygotowania.

Z kolei 25 grudnia (środa) to już pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Również 26 grudnia (czwartek) jest takim dniem. Mamy wolne więc dwa dni w środku tygodnia. Warto więc wziąć urlop na poniedziałek, wtorek i piątek (23, 24 i 27 grudnia). Jeśli uda się nam dostać wolne na te dni, spędzimy z rodziną ponad tydzień!

Dla osób, które chciałyby wypocząć jeszcze dłużej radzimy wzięcie urlopu od 23 grudnia do końca roku. Wykorzystamy wtedy 5 dni urlopu, ale odpoczniemy prawie dwa tygodnie od (21 grudnia – sobota, do 1 stycznia – środa. Razem 12 dni).

Wolne w szkole i na uczelni

Od szkół podstawowych po licea dzieci zaczynają przerwę od 23 grudnia i kończą 2 lub 3 stycznia nowego roku. Z kolei uczelnie wyższe również rozpoczynają przerwę w poniedziałek, ale będą mieć wolne do 6 stycznia 2020 roku. Warto pamiętać, że każda uczelnia wyższa może sama ustalać terminy przerw w semestrze.