Koronawirus 2019-nCoV. Czy maseczka ochronna z apteki uchroni przed zakażeniem?

Odnotowuje się kolejne zachorowania na Koronawirus w Europie. Do tej pory potwierdzono przypadki zakażenia się nim m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Szwecji czy we Włoszech. Polacy zaczynają masowo wykupować maseczki z aptek lub zamawiają je przez internet. Z kolei dziś do Polski wracają obywatele ewakuowani z Chin. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem? Czy pomoże maseczka ochronna z apteki?

Obecnie chińskiego wirusa wykryto już u ponad 14 tys. osób na całym świecie. Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 300 ludzi. Pociesza jednak fakt, że są też potwierdzone przypadki pacjentów, którzy wygrali walkę z chorobą. Odnotowano ich już około 350.

Koronawirus w Polsce

Na terenie naszego kraju zdarzali się pacjenci z podejrzeniem zarażenia chińskim wirusem, ale u żadnego z nich nie potwierdzono zakażenia. W tej chwili nadzorem sanitarnym na terenie kraju objętych jest około 500 osób. Są to osoby, które miał kontakt z Chinami. Do tej pory również nie potwierdzono koronawirusa u żadnego z nich.

Dziś (2 lutego) wracają do kraju Polacy ewakuowani z Chin. Przylatują specjalnym, wydzielonym transportem z Paryża. Wszystkie te osoby mają zostać przebadane, a o ich losie zadecyduje personel medyczny. W przypadku jeśli wirus nie zostanie wykryty, prawdopodobnie wrócą do domów i będą pod nadzorem sanitarnym.

Koronawirus 2019-nCoV. Aktualne mapy zachorowań (aktualizowane co 2 godziny)

Pod tym adresem można obserwować na bieżąco u ilu osób i gdzie potwierdzono obecność wirusa, ile osób zmarło i ile udało się uratować:
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Jakie objawy mają zakażeni koronawirusem 2019-nCoV?

Przede wszystkim zakażeni chińskim wirusem mają gorączkę, odczuwają też zmęczenie i mają suchy kaszel. Sporadycznie zarażenie może objawić się też biegunką. Najczęściej jednak u pacjentów występują typowe objawy zakażenia dróg oddechowych jak: bóle głowy, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, zapalenie spojówek, bóle kończyn, oraz bóle mięśni dolnej części pleców.

Maseczka z apteki ochroni przed wirusem?

Lęk przed zakażeniem widać w rosnącym zainteresowaniu na wszelkiego rodzaju środki higieniczne. Z aptek i sklepów znikają maseczki ochronne. Zainteresowanie widać też m.in. na Allegro, gdzie maseczki znajdują się na szczycie wyszukiwań.

Wirus jednak rozprzestrzenia się bardo szybko i sprytnie. Mikroby przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy więc, że osoba zarażona wirusem kaszlnie lub kichnie w bliskiej odległości, a wirus będzie mógł dostać się do naszego organizmu poprzez oczy, usta, nos. Wirus może też osadzić się na ubraniu lub innej powierzchni skąd może zostać przeniesiony na dłonie. Należy pamiętać więc, że maseczki nie są niezawodne, a to, że ktoś je nosi, nie oznacza, że nie zachoruje.

 Wszelkiego rodzaju maseczki są przydatne, ponieważ zakrywają nos i usta, więc nie będziemy ich dotykać. Nadal jednak pozostają otwarte oczy, przez które może przedostać się wirus – mówi Michael Ison, specjalista chorób zakaźnych z Northwestern Medicine w rozmowie z HuffPost.

Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem powinno się:

– Dokładnie myć ręce, używając mydła i ciepłej wody lub preparatów odkażających na bazie alkoholu.
– Jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywaj chusteczką usta, którą zaraz potem należy wyrzucić, a następnie umyj ręce.
– Unikać przebywania w pobliżu osób z gorączką, kaszlących i kichających.
– Unikać bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem.
– Unikać konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbać o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów.
– Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.