Ludzie zaczepiają mnie w sklepie i mówią…

Inspektor Mariusz Haryk jest pierwszym szefem powiatowej policji, który pochodzi z naszego powiatu. Prywatnie jest pasjonatem historii i starych samochodów oraz zegarów.

– Ma pan czas na rozwijanie swoich pasji?

– Interesuję się historią, a że wywodzę się z pokolenia, któremu w szkole przedstawiano historię nieprawdziwą, więc w wolnych chwilach zgłębiam prawdy o Polsce mocno skrywane w czasach gdy uczęszczałem do szkoły podstawowej czy też średniej. Staram się poprawiać, uzupełniać swoją wiedzę w zakresie wydarzeń, które mnie interesują. Chodzi mi między innymi o tematykę walk o wolność, na ziemiach polskich, po zakończeniu II Wojny Światowej czyli bohaterstwo naszych Żołnierzy Wyklętych. Wolny czas również lubię spędzać przy odnawianiu starych zegarów, mam ich kilkadziesiąt, czy też pojazdów, zwłaszcza z czasów powojennych, czasów PRL-u. Mam w kolekcji dwa Volkswageny. Pierwszy z nich to Volkswagen Transporter T-2 z 1982 roku produkcji, a drugi to Volkswagen Caddy Mk 1 z 1983 roku produkcji, który jest bardzo rzadkim modelem. W swoich zbiorach mam kilkanaście starych motocykli. Kolekcjonuję również modele aut policyjnych. Teraz mam zdecydowanie mniej czasu na swoje zainteresowania, ale z nich nie rezygnuję.

– Prawdą jest, że obecnie nowi szefowie policji nie mogą mieć przeszłości zawodowej związanej z karierą policyjną w czasach PRL?

– W moim przypadku to na pewno nie było brane pod uwagę w trakcie rozpatrywania mojej osoby na stanowisko komendanta powiatowego, ponieważ rozpocząłem służbę w 1991 roku. Osoby, które pracowały w PRL…

Cały wywiad z inspektorem Mariuszem Harykiem, nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Wołowie w najnowszym Kurierze Gmin oraz TUTAJ.