Na budowach grasują złodzieje. Jak zadbać o swoją własność?

Mieszkańcy naszego powiatu coraz częściej obawiają się o swoje dobra. Włamania na działki, do domów czy ukradzione z pod bloku rowery to już codzienność. Ostatnio internauci na wzajem ostrzegali się przed złodziejami, których żerowiskiem stały się place budowy domów. Policjanci radzą jak ustrzec się przed taką kradzieżą.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wołowskiego doszło do kilku przypadków włamań. Na celowniku przestępców są często miejsca, gdzie pewne jest znalezienie cennych przedmiotów, takich jak elektronarzędzia, materiały budowlane, wyposażenie wnętrz.

Od początku 2019 roku Komenda Powiatowa Policji w Wołowie otrzymała 3 zgłoszenia dotyczące włamań do domów będących w trakcie budowy. Dwa zgłoszenia miały miejsce w miesiącu listopad i postępowania w tych sprawach są obecnie w toku. Postępowanie w sprawie kradzieży z włamaniem z miesiąca maja 2019 roku zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy czynu – informuje sierż. szt. Marzena Pawlik z KPP w Wołowie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie apelują do osób, które budują domy o właściwy nadzór nad przedmiotami, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodziei. Większości przypadków kradzieży i kradzieży z włamaniem można zapobiec właściwie zabezpieczając teren budowy. Pozostawione bez właściwej ochrony mienie w postaci drogich materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrza czy elektronarzędzi, to łakomy kąsek dla przestępców. Dlatego już na etapie budowy powinniśmy zabezpieczyć nasze mienie.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży czy włamania na budowie? Wystarczy, że inwestorzy budowlani będą stosować się do kilku podstawowych zasad proponowanych przez policję:

– Jeżeli to możliwe ogrodźmy plac budowy.

– Kupujmy na bieżąco materiały budowlane. Jeśli nie ma innej możliwości, to składujmy je tak, by były bezpieczne i nie stanowiły łatwego łupu dla złodzieja.

– Nie zostawiajmy na terenie budowy niezabezpieczonego sprzętu wykorzystywanego przy pracach.

– Zamykajmy dokładnie okna, nawet te dachowe. Klucze zabierajmy ze sobą – pozostawianie ich w “umówionym” miejscu, to nie jest najlepszy pomysł.

– Zwróćmy uwagę na osoby kręcące się w pobliżu naszej budowy. Zainteresujmy się nimi. Czasami pytanie czego szukają, może odstraszyć potencjalnego złodzieja.

– Starajmy się zapamiętać ich wygląd, a także numery rejestracyjne pojazdów, którymi przyjechały.

– Bardzo ważne jest abyśmy wiedzieli kto dla nas pracuje. Warto sprawdzić tożsamość i wiarygodność pracowników, których zatrudniamy na budowie. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów osób nieznanych.

– W przypadku, kiedy w pobliżu naszej budowy są już zamieszkane domy, poprośmy o sąsiedzką przysługę

i zwrócenie uwagi na naszą posesję.

– W okresach zastoju w pracach warto przyjechać na plac budowy o różnych porach.

– Pomyślmy o ubezpieczeniu swojej budowy, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

– Jeżeli budowa znajduje się na odpowiednim etapie, zastosujmy elektroniczne zabezpieczenia np. alarm lub monitoring.

– O niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać kradzieży prosimy niezwłocznie powiadamiać policjantów pod nr alarmowy 997 lub 112.