Niedzielne zakupy

Parlament przyjął ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Sklepy będą zamknięte po raz pierwszy w marcu 2018 roku.

Po poprawkach, przegłosowano ostatecznie w Sejmie ustawę dotyczącą robienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. Od początku temat wzbudzał wiele kontrowersji, bo odzywali się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tych zmian.

Po poprawkach, zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał od 1 marca 2018 roku i obejmie dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku, zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku zacznie obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele.

Sprzedaż w ostatni dzień tygodnia będzie mógł być prowadzony m.in. na dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także m.in. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych. Dozwolony będzie też handel internetowy. Niezmieniona zostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie sam właściciel.

W przyszłym roku niedziele handlowe przypadną 4 i 25 marca. W te dni sklepy będą otwarte. Następnie zakupy przed poniedziałkiem będzie można zrobić dopiero 29 kwietnia, a później 6 i 27 maja, kolejno 3 i 24 czerwca.