Nowy rok, nowe postanowienia. Co sobie obiecujemy najczęściej?

Każdego roku, na koniec grudnia wielu z nas podsumowuje mijające miesiące i planuje zmiany na rok kolejny.

Refleksja, analiza i rozliczenie się z wielu spraw, z tego, co się nam udało, z tego, co nie wyszło, z relacji z innymi- to rozterki końca roku. Stawiamy sobie nowe cele, mówimy o  marzeniach i planach.Te rozmyślania dotyczą prawie każdego z nas, ponieważ koniec roku i początek nowego symbolizuje odejście starego i narodzenie innego, świeżego JA.

Co najczęściej sobie postanawiamy?
Najważniejsze, aby nasze oczekiwania i plany były realistyczne, zgodne z tym, czego najbardziej oczekujemy, na czym nam zależy. Ważne, abyśmy zdali sobie również sprawę co nam stoi na przeszkodzie w zdobywaniu spokoju czy szczęście- może jest to frustrująca praca albo toksyczny związek? Zbyt wygórowane postanowienia dadzą nam rozczarowanie, bo zwyczajnie nie będziemy w stanie im sprostać.
Najbardziej powszechne postanowienia noworoczne to schudnięcie,  nauka obcego języka, rzucenie nałogu, wymarzona podróż, nawiązanie nowej, bliskiej relacji, lepsza praca.

Wszystkie one są jak najbardziej w porządku, ale trzeba wiedzieć, jak się do nich zabrać.

Jak dążyć do zmiany?

Jeśli chcemy rzucić palenie, zacznijmy od małych kroków. Znajdźmy kogoś, kto nas będzie w tym spierał. Poszukajmy alternatywy- zapiszmy się na zajęcia sportowe- sport pomaga w wydzielaniu endorfin. Gdy w postanowieniu noworocznym postawiliśmy na schudnięcie, najpierw realistycznie zastanówmy się ile kg chcemy schudnąć. Postawmy na wizytę u dietetyka by uniknąć błędów i efektu jo-jo. Nauka języka obcego to nic trudnego w dzisiejszych czasach. Rynek proponuje setki kursów językowych. Uczyć możemy się także sami w domu. Wystarczy powiedzieć stop wymówkom.

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?
Nie planuj ich zbyt wiele. Dwa lub trzy takie cele to wystarczająca ilość. Gdy już ustalisz priorytety, ustak plan ich realizacji. Podziel wszystko na etapy, zacznij od małych kroczków. Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu i dąż do ostatecznego celu- dzięki temu unikniesz frustracji na koniec roku.