Oszuści znowu wyłudzają pieniądze

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu oszuści próbowali wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka”. Ofiarą ich działań była jedna starsza osoba. Policja apeluje do rodzin osób w podeszłym wieku, aby uczulali swoich krewnych na sytuacje, w których po drugiej stronie słuchawki odzywa się rzekomy wnuczek, lub policjant.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się, za kogoś bliskiego. A następnie podstępem usiłują doprowadzić do przekazania pieniędzy z uwagi na pilny wydatek (wypadek drogowy, chorobę czy też kolizję). Pamiętajmy również, że przestępcy wykorzystują różne metody do zdobycia swojego „ łupu”. Podając się między innymi za pracowników ośrodków pomocy społecznej, gazowni, energetyki, kominiarzy, przedstawicieli urzędów, akwizytorów. Oferują przy tym różnego rodzaju promocje, okazje, dopłaty, w zamian za wpłacenie dla nich określonych kwot pieniężnych. Ludzie starsi nieświadomi zaistniałego zagrożenia przekazują swoje oszczędności często gromadzone przez długie lata.
– Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Starajmy się telefonicznie skontaktować z odpowiednią instytucją i zapytać czy osoba, która do nas przyszła jest ich pracownikiem lub przedstawicielem – mówi Piotr Lewucha, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.
Jeśli podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy potwierdzą nam, że to jest faktycznie krewny i że takiej pomocy potrzebuje.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z policją pod numerem telefonu 997.

Więcej na temat grasujących oszustów przeczytacie w kolejnym wydaniu Kuriera Gmin.