Paraliż komunikacyjny w sklepach i urzędach

Kolejki w sklepach, niezadowoleni klienci, niewysłane e-maile w urzędach, czyli co sprawił brak internetu w poniedziałek z rana. Jak bardzo polegamy na łączu internetowym i dostępie do systemów oraz stron?

W poniedziałek od godz. 10.00 wiele ważnych instytucji zostało pozbawionych dostępu do internetu. Dziś wiele placówek korzysta z systemów opartych na łączu internetowym. Przez brak połączenia w sklepach nie można było kupić np. doładowania do telefonu, zapłacić kartą czy uregulować rachunków. Ale to nie jedyny problem mieszkańców powiatu wołowskiego. Awaria była tak duża, że internetu brakowało nie tylko w Wołowie, ale też m.in. w Brzegu Dolnym. – Bez internetu nie mogę nawet wydrukować faktury, ani zalogować się do naszego systemu – mówiła nam właścicielka sklepu przy ul. Zwycięstwa. Straż pożarna także odczuła brak łącza. – Żeby skorzystać z danych o akcjach, musimy wejść do systemu, który nie działa bez internetu – powiedział nam st. kpt. Paweł Gibek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej w Wołowie.

Kto jest winny awarii?

Prawdopodobnie to wina Orange. Instytucje (takie jak np. ZUS w Wołowie) nie miały problemu z internetem – korzystają z innej sieci. Na stronie internetowej downdetector.pl można sprawdzać awarię w poszczególnych sieciach. Orange od godz. 9.00 do 12.00 miało zgłoszonych prawie 100 raportów z całej Polski. Problemy z internetem pojawiały się m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Katowicach czy w Łodzi. Aż 51% zgłoszeń dotyczyło internetu stacjonarnego.

Jeden kabel pozbawił powiat internetu

Obsługa w sklepie sieci Orange poinformowała nas, że całemu zamieszaniu winny jest jeden światłowód. Do awarii doszło w Obornikach Śląskich. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że awaria nastąpiła podczas robót budowlanych na drodze S5.

Obecnie również nasza redakcja pozbawiona jest dostępu do internetu. Kiedy piszemy ten artykuł (poniedziałek, godz. 14. 00), wiemy, że przerwa w dostawie internetu może potrwać nawet do czwartku do godz. 10.00.