Piesi czy kierowcy?

Coraz częściej słyszymy o zmianach w przepisach prawa drogowego, które mają przynieść korzyści pieszym. Obecnie w Polsce pieszy ma pierwszeństwo w chwili, kiedy już jest na pasach. Gdy się dopiero do nich zbliża, pierwszeństwa nie ma i nadjeżdżające auto nie ma obowiązku się zatrzymać, aby go przepuścić. Mówi się o zmianach w prawie, dzięki którym pieszy miałby pierwszeństwo już będąc w pobliżu przejścia.

Sytuacja pierwsza

Adam spieszył się na spotkanie z przyjaciółmi. Na uszach miał słuchawki, pod nosem nucił ulubioną piosenkę. Niby widział zbliżające się auto, Adam myślał, że zdąży. Wtargnął na “zebrę”, a kierowca nie zdążył wyhamować. Skończyło się na połamaniu nogi. Policja obarczyła winą pieszego- wtargnął pod samochód i nie zwrócił uwagi na innych użytkowników drogi. Sam przyznał, że szedł szybko, był zamyślony.

Sytuacja druga

Łukasz jak co dzień szedł do pracy. Znał drogę na pamięć, wiedział, że miejsce z przejściem dla pieszych uważane jest za niebezpieczne, kierowcy szybko tu jeżdżą. Tuż przed wejściem na pasy rozglądnął się, widział zbliżające się auto, wiedział, że zdąży. Jednak kierowca zamiast zwolnić przyspieszył i potrącił pieszego. Tym razem także na szczęście nic się nie stało, ale tu karę poniósł kierowca, który znacznie przekroczył prędkość i nie zwolnił przed pasami.

Zasady obowiązujące na przejściach dla kierowców

– Przejście dla pieszych ma zapewnić pieszym bezpieczne przejście z jednej strony drogi na drugą. Każdy użytkownik drogi może rozpoznać przejście albo dzięki żółtym, migającym światłom ostrzegawczym po każdej stronie przejścia i charakterystycznym czarno-białym pasom “w zebrę”, umieszczonym na drodze.

– Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierowcy powinni zwolnić i przygotować się do zatrzymania i przepuszczenia pieszych. Zwykle przed przejściem namalowana jest linia zatrzymania, która wskazuje, gdzie kierowca ma się zatrzymać, aby pojazd nie utrudniał pieszym bezpiecznego przejścia na druga stronę.

– Kierowcy nie mogą wyprzedzać ani parkować w obszarach oznaczonych liniami zygzakowatymi, na odcinku przed i za przejściem.

Zasady obowiązujące na przejściach dla pieszych

Pieszy nie ma pierwszeństwa dopóki nie wejdzie na przejście. Warto również zauważyć, że pieszemu nie wolno wchodzić na przejście, jeśli samochód jest na tyle blisko, że takie wejście wymusiłoby gwałtowne hamowanie lub manewr samochodu, zwiększając ryzyko potrącenia kogoś na przejściu dla pieszych.

– W przypadku, gdy na środku drogi znajduje się wysepka, pieszy powinien traktować przejścia po obu stronach wysepki jako oddzielne i zachować ostrożność, przechodząc z jednego na drugie.

– Przed wejściem na przejście dla pieszych najbezpieczniej jest poczekać, aż samochody się zatrzymają i nas przepuszczą.

Co tak naprawdę się zmieni?

Zmiany przychylą się ku pieszym i mają na celu poprawę ich bezpieczeństwa na drogach. W praktyce, każdy pieszy zbliżający się do pasów miałby pierwszeństwo, a kierowca musiałby bacznie obserwować otoczenie przejścia dla pieszych i znacznie częściej niż teraz zwalniać i zatrzymywać się.